سامانه مدیریت پیشرفته اطلاعات ترافیک (سمپات)

بدلیل رشد و افزایش مداوم ترافیک و پیش‌بینی ادامه رشد برای آینده، چالش اصلی برای جامعه‌ی حمل و نقل، مدیریت جریان ترافیک است تا بتوان آن را با رعایت اصول ایمنی و حقوق شهروندی همواره به صورت روان و در حال حرکت نگاه داشت. مدیریت هوشمند حمل و نقل،ITS (Intelligent Transportation System) استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته نظیر رایانه، نرم‌افزارها، سنسورها، تابلوهای راهنمایی و نمایش، تجهیزات کنار جاده‌ای، ارتباطی و کنترلی در امور حمل و نقل و در راستای حفظ جان و سلامت افراد جامعه، صرفه‌جویی در زمان و پول، مصرف بهینه انرژی، حفظ محیط زیست و سهولت حمل و نقل است. ITS از بخش‌های متنوعی تشکیل می‌شود که سیستم مدیریت پیشرفته ترافیک، ATMS (Advance Traffic Management System) مهمترین بخش آن است. راه حل ارایه شده توسط شرکت پردازش تصویر کمان برای اجرای سیستم ATMS تحت نام سمپات (سامانه مدیریت پیشرفته اطلاعات ترافیک) معرفی می‌گردد که برای کسب اطلاعات بیشتر با این شرکت تماس حاصل فرمایید.

تعریف عمومی سیستم مدیریت پیشرفته ترافیک (ATMS)


مفهوم و کاربری ATMS مهمترین و اصلی‌ترین عامل در دستیابی به اهداف ITS موفق است که براساس موارد زیر دسته‌بندی و تعریف می‌شود:

جمع‌آوری اطلاعات
مدیریت و کنترل خیابان‌ها و معابر
مدیریت و کنترل بزرگراه‌ها
مدیریت کنترل نواحی ترافیک
اطلاع‌رسانی و تعامل مناسب با جامعه
کاربری‌های خاص

جمع‌آوری اطلاعات

تدوین استراتژی ترافیک نیازمند داشتن اطلاعات در خصوص مشخصه‌ها و شرایط ترافیک است که با ترکیبی از انواع تجهیزات کنار جاده‌ای، سنسور، رادار، دوربین‌ و دریافت اطلاعات از سایر منابع می‌توان نسبت به جمع‌آوری اطلاعات براساس شرایط و نیاز اقدام نمود. هدف از جمع‌آوری اطلاعات، شناسایی و آگاهی از مهمترین مشخصه‌های مرتبط با ATMS است که این مشخصه‌ها بصورت کلی زیر دسته‌بندی می‌شوند:


حجم ترافیک (Traffic Volume): تعداد متحرک که از یک محل خاص و مشخص عبور می‌کنند.
سرعت متحرک (Vehicle Speed): فاصله زمانی حرکت از مبدا به مقصد مشخص برای متحرک‌ها
تراکم ترافیک (Traffic Density): تعداد متحرکی که در زمان مشخص براساس واحد مشخص طول در یک خیابان تردد دارند
میزان اشغال (Occupency): مشابه تراکم ترافیک، درصد اشغال یک محدوده مشخص در محدوده زمانی را تعریف می‌کند.
حوادث (Incidents): بروز یک حادثه (تصادف) در جاده یا خیابان یا حاشیه آنها که سبب کاهش ظرفیت معبر می‌شود. ساعت، تاریخ، محل، نوع حادثه، تعداد مجروح، شرایط جاده عوامل مهم در تاثیر تصادفات و حوادث در ظرفیت جاده و خیابان است.
شرایط جوی (Weather): توجه به اثرات سرعت باد، نوع بارش، درجه حرارت، میزان رطوبت و دید از عوامل مهم هستند.

مدیریت و کنترل خیابان‌ها و معابر شهری

منظور از این مهم، کنترل و مدیریت ترافیک در محدوده خیابان‌ها، معابر و تقاطع‌های شهری است که مهمترین عوامل آن شامل نحوه مدیریت چراغ‌های راهنمایی و رانندگی، تابلوها و علایم راهنمایی و هشداردهنده و تقسیم و الویت‌بندی حرکت برای انواع متحرک نظیر پلیس، آتش‌نشانی، دوچرخه و سایر است. اهداف اصلی این بخش عبارت است از:

افزایش و بهبود ظرفیت خیابان‌ها با استفاده از کنترل و مدیریت مناسب چراغ‌های راهنمایی و رانندگی
افزایش ایمنی برای افراد پیاده، دوچرخه، موتورسیکلت و خودروها در سطح شهر
کاهش تاخیر و تعداد توقف متحرک در طول مسیر
نظارت و هماهنگی با سایر عوامل موثر در ترافیک شهری نظیر سازمان‌های آب و برق، مخابرات و ….
نظارت و مدیریت شرایط جاری ترافیک و جمع‌آوری اطلاعات ترافیک شهری

مدیریت و کنترل بزرگراه‌های شهری

برای مدیریت و کنترل بزرگراه‌ها با استفاده از سنسورها و تجهیزات ارتباطی کنار جاده‌ای، نظارت و کنترل شرایط ترافیکی، وضعیت رمپ‌ها، نقاط حادثه‌خیز و کنترلی انجام می‌شود. استفاده از تجهیزات متناسب با شرایط بزرگراه‌های داخل یا حومه شهرها برای مدیریت مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است. اثرات ناشی از بروز تصادفات و حوادث در ایجاد راه‌بندان و افزایش ترافیک در سایر شریان‌های شهری اجتناب ناپذیر است، لذا تشخیص بموقع یک حادثه و اعلام آن به نیروهای پلیس و امدادی و رفع سریع آن از موارد مهم در ایجاد یک ترافیک روان است. نظارت و مدیریت مناسب رمپ‌ها و جاده‌ها و خیابان‌های جانبی و دسترسی محلی علاوه بر تسهیل رفت و آمد سبب کاهش میزان تصادفات و حوادث می‌شود.

مدیریت و کنترل نواحی ترافیکی

این مهم به منظور بهبود مدیریت ترافیک شهری با استفاده از ایجاد ارتباط بین نواحی که در حوزه مدیریت‌های گوناگون قرار دارند تعریف می‌شود. هماهنگی بین سازمانی، مقررات و روش‌های راهنمایی و رانندگی در ناحیه مورد نظر همراه با کلیه مشخصات مورد نیاز برای کنترل بزرگراه‌ها، معابر و شریان‌های عبور و مرور، مدیریت حوادث و تصادفات در این مقوله مدیریت و اجرا می‌شود. یکی از موارد مهم اطلاع‌رسانی به موقع براساس شرایط خاص هر ناحیه ترافیکی به رانندگان و ساکنین آن ناحیه است.

اطلاع‌رسانی و تعامل مناسب با جامعه

آگاهی به موقع از شرایط و وضعیت ترافیک به رانندگان این امکان را می‌دهد که از پیش برنامه سفر شهری خود را تعریف کرده و بدین ترتیب هر فرد با انتخاب راه‌های دسترسی گوناگون در ساعات و روزهای مختلف علاوه بر صرفه‌جویی در زمان و سوخت در بهبود شرایط ترافیک مشارکت مستقیم داشته باشد. استفاده مناسب از نمایشگرهای اطلاع‌رسانی و نرم افزارهای موبایل از بهترین ابزارهای فعلی در شرایط تکنولوژی روز هستند و هماهنگی با تغییرات و تکامل تکنولوژی در نحوه اطلاع‌رسانی یک ضرورت است.

کاربری‌های خاص

علاوه بر موارد فوق، در یک سیستم ATMS کاربری‌های خاصی وجود دارد که به شرح ذیل قابل دسته‌بندی هستند

مدیریت ترافیک در پل‌ها و تونل‌ها شامل
شرایط وضعیت آب و هوا، آب گرفتگی، باد شدید و …
شرایط خاص پل‌های متحرک
مدیریت عبور وسایل نقلیه با وزن یا ارتفاع زیاد
تشخیص دود و بوی نامطبوع و اطلاع رسانی به موقع
مدیریت خطوط برای بستن یا باز کردن خطوط در شرایط متفاوت
مدیریت و اطلاع‌رسانی مناسب برای شرایط ساخت و ساز و تعمیرات
اطلاع‌رسانی به موقع در صورت ایجاد صف طولانی از خودروها براساس شرایط خاص
مدیریت و اطلاع‌رسانی مناسب برای نواحی حاشیه شهرها
مدیریت و هماهنگی در اعمال قوانین ترافیکی


برای کسب اطلاعات بیشتر با واحد فروش شرکت تماس بگیرید: ۰۲۱۸۸۵۰۰۲۶۱-۳

لطفا پیام خود را ارسال کنید

متاسفانه الان آنلاین نیستیم ولی میتوانید پیامتان را بزارید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

مرسی که مارا برای راهنمایی انتخاب کردین...

پس از نوشتن پیام روی ENTER کلیک کن