نرم افزار نظارت تصویر شیردال

نرم افزار امنیتی شیردال

نرم افزارامنیتی شیردال به عنوان یکی از اجزای مهم و پایه‌ای مجموعه نرم‌افزاری مورد نظر، مدیریت و نظارت بر منابع تصویر برای دوربین‌های مدار بسته در محیط امن لینوکس را فرآهم می‌آورد.نرم افزار امنیتی شیردال

مقدمه

نیاز جدی و رشد روز افزون در استفاده از دوربین های مدار بسته، داشتن محیطی مطمئن برای مدیریت و نظارت تصویری را در کشور الزامی کرده است. در یک دهه گذشته شاهد افزایش چشمگیر کارایی و دقت و کیفیت دوربین های مدار بسته هستیم و این مهم سبب شده تا شرکت ها و سازمان ها در پی یافتن نرم‌افزارهای مناسب و منطبق با نیازهای امنیتی خود باشند. در این راستا شرکت پردازش تصویر کمان، با برنامه‌ریزی و بهره‌گیری از دانش فنی و تجربیات مدیران و کارشناسان داخلی خود و به منظور پوشش نیازهای نرم‌افزاری سامانه های امنیتی در داخل کشور ، اقدام به طراحی و تولید مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای امنیتی نموده است.
“نرم افزار امنیتی شیردال” به عنوان یکی از اجزای مهم و پایه‌ای مجموعه نرم‌افزاری مورد نظر، مدیریت و نظارت بر منابع تصویر برای دوربین های مدار بسته در محیط امن لینوکس را فرآهم می‌آورد. طراحی حرفه ای و مناسب مجموعه نرم افزاری مورد نظر با رعایت استانداردها، امکان استفاده همزمان و ترکیبی حتی با سایر سامانه ها، نظیر سامانه های کنترل دسترسی، نظارت جامع و . . . ، را نیز فرآهم آورده است.

نرم افزار امنیتی شیردال بصورت محیطی نرم‌افزاری با شرایط ذیل ارائه می‌شود:

۱- شیردال مانا: برای کاربردهای NVR و ذخیره سازی تصاویر
۲- شیردال پایا : برای کاربری‌هایی محدود برای یک سرور و تعداد دوربین های محدود بر روی سرور
۳- شیردال پویا: برای استفاده در سازمانهایی از چند سرور موازی و تعداد دوربین های بالا و برای تعداد کاربران مختلف و بدون محدودیت
۴- شیردال پیشرو: برای سازمانهای Enterprise و مدیریت کاربری دوربین ها و سرورها – عدم محدودیت برای تعداد دوربین و سرور ها

بخش اول : ویژگی‌های سامانه امنیتی شیردال

به منظور بالا بردن ضریب امنیتی سامانه و همچنین امکان استفاده از سیستم عامل تحت لینوکس، طراحی و برنامه نویسی سیستم بصورت خادم/مخدوم (Client/Server) انجام شده است. سرور بر مبنای لینوکس و محیط کاربر براساس ویندوز انتخاب شده است. این طراحی علاوه بر مباحث امنیتی امکان توسعه و استفاده بهینه از منابع سخت‌افزاری را به دلیل قابلیت استثنایی لینوکس نسبت به ویندوز به نحو چشمگیری بهبود بخشیده است. استفاده مناسب از سخت‌افزار علاوه بر کارآیی از جنبه اقتصادی نیز قابل تأمل است.

مقاله ما درباره انتخاب سخت افزار مناسب برای سرور نظارت تصویری را حتما بخوانید !!!

نرم افزار امنیتی شیردال

مشخصات و ویژگی‌های عمومی شیردال :

o نرم‌افزار صددرصد ایرانی بوده و شامل کلیه امکانات مورد نیاز در یک سیستم جامع مدیریت نظارت بر منابع تصویری است.
o قابلیت تطابق و اعمال تغییرات بر مبنای نیازهای خاص، در صورت نیاز و با هماهنگی فنی و مالی، کارشناسان این شرکت قادر به اعمال تغییر و هماهنگ‌سازی نرم‌افزار برای هر مجموعه‌ای هستند.
o چند زبانه بودن و پشتیبانی کامل زبان و تقویم شمسی ایرانی و بین‌المللی، در صورت نیاز به تبادل اطلاعات با سایر کشورها (بعنوان مثال در خصوص موارد مطروحه در فرودگاه‌ها، گمرکات و …) سیستم بطور خودکار و بدون نیاز به اعمال اضافی اطلاعات مورد نیاز (حتی تاریخ) را به زبان‌ها و استانداردهای بین‌المللی بلادرنگ ارائه می‌دهد. تطابق تاریخ‌ها و معادل‌سازی اصطلاحات بصورت خودکار انجام می‌شود.
o سادگی و تنوع در ارائه اطلاعات به کاربران در سطوح مختلف و امکان آموزش سریع برای کاربران در هر سطحی
o قابلیت اجرا بصورت خادم/مخدوم (Client/Server) در محیط سیستم عامل لینوکس و سیستم عامل ملی بصورت تک سرور (شیردال پایا) ، سرورهای موازی (شیردال پویا) و سلسله مراتبی (شیردال پیشرو)

o قابلیت اجرا بصورت چند سروری برای سرورهای موازی، در اینصورت سرورها بهم متصل بوده و کاربران قادر خواهند بود که در محیط نرم‌افزاری خود از امکانات هر سروری (که مجوز دسترسی به آن را دارند) استفاده کنند، بعبارت دیگر کاربر مجاز قادر خواهد بود تا از ترکیب دوربین‌های متصل به سرورهای گوناگون در یک محیط استفاده کند. این قابلیت در نسخه “شیردال پویا” وجود دارد و می‌توان ارتباط بین سرورها را با این روش برقرار نمود. در این مدل سرورها مستقل و بهم مرتبط هستند. در مراکزی با تعداد دوربین‌ بالا که سرورها در یک مرکز نصب می‌شوند و یا هر مرکز نصب قابلیت فنی/پشتیبانی مستقل را دارد، استفاده از شیردال پایا توصیه می‌شود.
o قابلیت اجرا بصورت چند سروری و براساس ساختار شبکه ای و یا درختی و سلسله مراتبی (Hierarchy)، در این مدل که با نام “شیردال پیشرو” ارائه می‌شود، تعداد دوربین و مراکز نصب شده، نیازمند مدیریت دسترسی ها بصورت سلسله مراتبی و بر اساس اولویت است. در این مدل هر سرور می‌تواند در سلسله مراتب تعریف شده با سرورهای بالا دست و پایین دست و براساس سطوح امنیتی و دسترسی تبادل اطلاعات داشته باشد. از جنبه نرم‌افزاری در این مدل تعداد سرور و دوربین نامحدود است. علاوه بر قابلیت دسترسی اولویت یندی شده سلسله‌ مراتبی، سایر امکانات بقیه نسخ شیردال در نسخه پیشرو وجود دارد.

شایان ذکر است محدودیت تعداد دوربین در هر سرور وابسته به محیط سخت‌افزاری، نحوه تنظیم دوربینها و شبکه‌ی طراحی شده است و نرم افزار شیردال محدودیتی در خصوص تعداد دوربین ندارد. در این خصوص کارشناسان و نمایندگان فنی شرکت با ارائه مشاوره و راهکارهای مناسب، بهترین شرایط در زمینه سخت افزار و شبکه را برای استفاده‌کنندگان فراهم می‌آورند.
نرم‌افزار شیردال سازگار با انواع دوربین‌های شبکه، آنالوگ و مبدل ها است. علاوه بر به کارگیری پروتکل ONVIF، استفاده از برنامه های واسط ارتباطی مستقیم با دوربین و استفاده مستقیم از امکانات دوربین‌های گوناگون در شیردال سبب شده تا هزاران نوع دوربین به راحتی در سیستم قابل استفاده باشند. شیردال با انعطاف پذیری و کارآیی بالا محیط ایده‌آلی برای پوشش نیازهای امنیت فیزیکی در بسیاری از حوزه‌های عملیاتی در سازمان ها و شرکت ها است.


نرم افزار امنیتی شیردال

o استفاده از روش رمزگذاری ویژه برای جلوگیری از دسترسی غیر مجاز به اطلاعات، حتی کارشناسان این شرکت نیز پس از تحویل نرم افزار، قادر به دسترسی به اطلاعات نخواهند بود. حتی در صورت انتقال اطلاعات مربوط از سرور شیردال به سرور دیگر شیردال، اطلاعات قابل دسترسی نیستند. بعبارت ساده‌تر حتی اگر هارد دیسک یک سرور شیردال بر روی سرور شیردال دیگری نصب شود، نمی‌توان به اطلاعات دسترسی داشت. شایان ذکر است امکان پیاده‌سازی روش رمزگذاری ویژه و سفارشی براساس هماهنگی‌های فنی و مالی وجود دارد.

امکانات و ویژگی های فنی شیردال

o طراحی و پیاده‌سازی بانک اطلاعاتی ویژه شیردال بصورت رمزگذاری شده و اختصاصی با دسترسی بلادرنگ، این مهم علاوه بر بالا بردن سرعت دستیابی به اطلاعات از بروز و ایجاد حفره‌های امنیتی مرتبط با بانک‌های اطلاعاتی متداول جلوگیری بعمل آورده است.
o استفاده از پروتکل ارتباطی ویژه، رمزگذاری شده، سریع و اختصاصی برای ارتباط داخلی سامانه، این امکان با توجه به شرایط ارتباطی و محدودیت‌های احتمالی در پهنای باند، کارآیی منحصربفردی برای سامانه فرآهم آورده است.
o استفاده از روش Buffering و Packet Loss، مناسب، امن و اختصاصی برای مدیریت مناسب پهنای باند در ارسال و دریافت تصاویر
o عدم محدودیت برای تعداد رایانه اختصاص داده شده به کاربران (Client) برای نظارت، تنها محدودیت در این زمینه مباحث ترافیک شبکه و سخت‌افزار است و از دیدگاه نرم‌افزاری محدودیتی وجود ندارد.
o پشتیبانی دوربین‌های شبکه‌ای (IP Cameras)، آنالوگ از طریق مبدل‌ها (Encoder) براساس استانداردهای ONVIF، RTSP، HTTP برای ارتباط با دوربین‌ها و قابلیت مدیریت و استفاده از قابلیت‌های ویژه دوربین‌ها براساس اطلاعات فنی و اختصاصی ارائه شده توسط سازندگان (Drivers or Commands)، در صورت نیاز به اضافه نمودن دوربین خاص مشتریان قابل انجام است.
o کنترل و تغییر تنظیمات هر دوربین بدون استفاده از وب دوربین (Web Panel) همراه با امکان راه‌اندازی مجدد نرم‌افزار و سخت‌افزار هر دوربین

نرم افزار امنیتی شیردال

o مدیریت ارتباط دوربین‌(ها) بگونه‌ایکه در صورت قطع ارتباط، برقراری ارتباط مجدد بصورت خودکار انجام می‌شود
o پشتیبانی کامل فرمت‌های استاندارد برای ذخیره، نگهداری و نمایش تصویر شامل MJPEG، MP4 و H264
o پشتیبانی کامل فرمت‌های استاندارد برای ذخیره، نگهداری و نمایش صدا شامل AAC، G711 و G726
o استفاده از قابلیت‌های پردازنده‌های ۶۴ بیتی بصورت چند سروری و استفاده مناسب از فضای حافظه، که سبب افزایش کارآیی و سرعت نرم‌افزار شده است.
o امکانات مناسب برای یافتن و اضافه‌ کردن دوربین(ها) بصورت خودکار و دستی برای انواع دوربین(ها) از جمله دوربین(‌های) با دقت (Resolution) بالا (Mega Pixel)
o امکان اتصال نرم‌افزاری (API) به سایر نرم‌افزارها، این امکان می‌تواند با در اختیارگذاری رابط نرم‌افزاری (API) شیردال و یا با ارائه API توسط سایر سامانه‌ها برنامه‌ریزی و انجام شود. سامانه‌هایی نظیر تشخیص و اطفای حریق، هوشمندسازی، حفاظت پیرامونی، کنترل تردد، PSIM و . . .
o امکان اتصال سخت‌افزاری و الکترونیکی بصورت دیجیتال و آنالوگ و دوطرفه (GPIO) به سایر سامانه‌ها نظیر تشخیص و اطفای حریق، کنترل دسترسی و حفاظت پیرامونی و همچنین ورودی و خروجی‌های دوربین‌ها (GPIO)

نرم افزار امنیتی شیردال

امکانات و قابلیت های روال ها و رویدادها در شیردال

o امکانات متنوع و مناسب ثبت و ضبط تصاویر ویدیویی بصورت کنترل دستی، خودکار، زمان‌بندی شده، براساس وقوع حرکت (Motion) و یا براساس ایجاد شرایط خاص حاصل از سایر سامانه‌ها، نظیر سیستم تشخیص و اطفای حریق، کنترل دسترسی، حفاظت پیرامونی و . . .
o امکانات متنوع برای تعریف نامحدود انواع رویدادهای داخلی و بیرونی بصورت نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و الکترونیکی و تعریف عملیات متناسب با هر رویداد اعم از نرم‌افزاری، سخت‌افزاری، الکترونیکی شامل اعلان خطر (Alarm) براساس جداول زمانی
o امکانات متنوع برای تعریف نامحدود کاربران و گروه‌‌های کاربران همراه با تعیین سطوح دسترسی شامل جدول زمانی، دوربین(ها) و امکانات نرم‌افزاری همراه با تعریف نقش و عملکرد هر گروه یا کاربر خاص، شایان ذکر است حتی می‌توان یک کاربر را به استفاده از یک ایستگاه کاری خاص علاوه بر سایر موارد محدود نمود.
o امکانات متنوع برای تعریف نامحدود دوربین(ها)و گروه‌های دوربین‌ها برای نظارت و مدیریت مناسب‌تر و همچنین تعامل بهتر با کاربران براساس گروه‌های تعریف شده از دوربین‌ها در تعیین نقش هر کاربر یا گروه کاربران
o ثبت کلیه عملیات در نرم‌افزار (Log File) اعم از عملیات کاربران و عملکرد سامانه براساس زمان و نوع همراه با قابلیت‌های متنوع گزارشگیری سریع برای کاربران در رده‌های گوناگون
o داشتن سیستم ذخیره‌ و بازیابی محیط و تنظیمات هر کاربر بطور جداگانه، این مهم سبب راحتی استفاده و افزایش کارآیی هر کاربر خواهد شد.
o امکان تعریف تعداد صفحات نامحدود برای چیدمان دوربین‌ها، بگونه‌ایکه هر صفحه دارای چیدمان (Layout) خاص بوده و هر صفحه نیز می‌تواند یک نام که توسط کاربر مجاز تعیین می‌شود داشته باشد.
o پشتیبانی کامل دو صفحه نمایش بصورت همزمان (در صورت مهیا بودن سخت‌افزار) و پشتیبانی استفاده از سامانه Video Wall و اتاق کنترل
o امکانات لازم برای تعریف و تعیین توالی پخش صفحات نمایش بصورت خودکار با زمان‌بندی مورد نظر
o نمایش مشخصات هر سرور (شامل پردازنده، شبکه، حافظه، سرعت فن‌ها، وضعیت فضای ذخیره‌سازی و …) برای کاربر مجاز به صورت لحظه‌ای
o امکانات مدیریت و نظارت بر سخت‌افزار سرور با قابلیت تنظیم رویداد(ها) و تعیین انجام عملیات نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و الکترونیکی متناسب به محض گذر از محدوده(های) مجاز
o امکان داشتن تصویر نقشه(های) محل نصب دوربین‌ها و نمایش بر روی صفحات چیدمان (Layout) همراه با تعیین محل دوربین‌ها و نمایش وضعیت دوربین (در حال ضبط، جهت دوربین و …) و اعلان خطر(Alarms) و حتی مشاهده تصویر دوربین(‌ها) در روی نقشه
o قابلیت نصب و استفاده از سامانه‌های ذخیره‌سازی پیشرفته و خاص ذخیره‌سازی نظیر Raid، DAS، NAS و SAN همراه با امکانات ذخیره‌سازی منابع بصورت زمانی و حجمی
o قابلیت تولید خروجی ویدیویی برای تصاویر ضبط شده دوربین‌ها در بازه‌های زمانی مورد نظر، براساس امکانات متنوع نرم‌افزاری، قابل پخش در نرم‌افزارهای استاندارد و یا در محیط پخش شیردال برای بررسی‌های کارشناسی و ارائه به سایر سازمان‌ها و افراد ذیصلاحقابلیتهای پردازش تصویر در شیردال

o تشخیص متحرک، و امکان تعریف یک ناحیه برای تشخیص جسم یا اشیای متحرک و تعریف روال های نرم افزاری بر اساس رویداد شیء متحرک
o فنس مجازی، تعریف خطوط و یا نواحی منظم یا نامنظم به جهت تشخیص ورود یا خروج و تردد از مرز فنس و یا نواحی تعریف شده و اتصال آن به روالهای سیستم جهت اعلان هشدار و …..
o امکان تعریف ناحیه ممنوعه برای تشخیص ورود های غیر مجاز و اجرای عملیاتی سیستمی متعاقب آن و اعلان هشدار و ….
o تشخیص اشیاء گمشده و یا بجای مانده در نواحی تعریف شده در محدود دوربین های نظارت تصویر و اعلان هشدار و یا اجرای عملیات سیستمی از قبل تعریف شده

سایر امکانات کارکردی نرم‌افزار به شرح ذیل است:

o پخش همزمان و با تاخیر بلوک‌های در حال ضبط (ضبط و پخش همزمان)
o قابلیت تعریف محدوده(های) مورد بررسی (ROI) و نمایش همزمان آنها، یکی از کاربردهای این قابلیت برای دوربین‌های با دقت بالا (High Resolution) است.
o پخش آرشیو دوربین‌ها با سرعت‌های مختلف و قابل تنظیم (تا ۶۴ برابر سرعت پخش زنده)
o پخش معکوس آرشیو دوربین‌ها (پخش بصورت برگشت به عقب در زمان)
o ضبط در صورت بروز و تشخیص متحرک در یک ناحیه از قبل تعریف شده
o تعریف حساسیت به متحرک براساس اندازه جسم متحرک
o تعریف مرزهای فرضی جهت‌دار (یک و دو بعدی) و ضبط تصاویر در صورت عبور متحرک(ها) از مرزهای فرضی در جهت(های) حرکت تعیین شده
o قابلیت تعریف تعیین (Bookmark) مرجع(ها) برای هر ویدئو برای جستجوهای آتیجستجو در آرشیو دوربین‌ها بر اساس زمان، بلوک‌ها و رویدادها
o کنترل کامل دوربین‌های PTZ شامل Area Zoom، Vector، Preset، Tour و …
o ذخیره تصویر تک فریم (Snapshot) از فریم جاری با قابلیت حک اطلاعات بر روی آن
o تعریف و تعیین همزمانی پخش فریم دوربین‌های موجود در چیدمان هر صفحه
o وجود قابلیت Drag & Drop برای تعریف نماهای مختلف
o نمایش چندین ویدئو همزمان از یک دوربین (Live و Playback)
o نمایش اطلاعات دوربین در هر نما به‌صورت انتخابی با امکان تغییر فونت
و . . . . . .

لطفا پیام خود را ارسال کنید

متاسفانه الان آنلاین نیستیم ولی میتوانید پیامتان را بزارید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

مرسی که مارا برای راهنمایی انتخاب کردین...

پس از نوشتن پیام روی ENTER کلیک کن