۴ مشکل متداول در دریافت تصاویر دوربین های نظارت تصویری
19 فوریه 2019
مفاهیم اصلی کیفیت تصویر
19 فوریه 2019
Show all

در سیستم های نظارت تصویری استفاده از محصولات چند شرکت به صورت همزمان امر نامتعارفی نیست به صورتی که گاه ممکن است دوربین ها از یک یا چند برند مختلف تهیه شده باشند و سیستم مدیریت تصاویر از یک شرکت دیگر باشد. این مسئله نباید به صورت محدودیت مانع فعالیت سیستم نظارت و حفاظت تصویری گردد. برای حل این مشکل در سال ۲۰۰۸ میلادی سه کمپانی معروف Axis، Boschو Sony با همکاری همدیگر پروتکلی طراحی کردند که به منظور یکپارچه سازی دوربین ها و سیستم های نظارت تصویری استفاده شود. این پروتکل مخفف عبارت (Open Network Video Interface Forum) ONVIF نامیده شده است.

پروتکل ONVIF به منظور توسعه استانداردهای ارتباط محصولات حفاظت فیزیکی مبتنی بر شبکه نظیر ارتباطات بین سیستم مدیریت تصاویر و ابزار های آن (مانند دوربین ها و انکودرها) برای کنترل آنها ایجاد شده است. در گذشته چنانچه یک شرکت سازنده دوربین محصول جدیدی به بازار عرضه می کرد بایستی پروتکل جدید برای آن تکنولوژی همراه آن به بازار عرضه می شد و با عرضه محصولات جدید تر نیازمند ایجاد پروتکل های جدیدتر نیز بود. ONVIF به عنوان یک ابزار کارآمد امکان یکپارچه سازی VMS را با دوربین هایی از برندهای مختلف به آسانی فراهم می کند.

سه اصل اساسی ONVIF عبارتند از:


هماهنگی بین محصولات ویدئویی مبتنی بر شبکه بدون توجه به شرکت سازنده،
استانداردسازی ارتباطات بین تجهیزات ویدئویی مبتنی بر شبکه و نیز
سازگاری با تمام کمپانی ها و سازمان های تولید کننده تجهیزات نظارت تصویری.
با بهره گیری از پروتکل ONVIF می توان مواردی نظیر تنظیمات IP، جستجوی دوربین ، مدیریت دوربین و تجهیزات، کنترل دوربین های PTZ و نیز تحلیل ویدئویی را انجام داد. درحالت کلی پروتکل ONVIF از سه پروفایل تشکیل شده است که به ترتیب عبارتند از:

پروفایل S برای پخش ویدئویی مبتنی بر شبکه در دسامبر سال ۲۰۱۱ عرضه شد،
پروفایل C برای کنترل دسترسی مبتنی بر IP و مدیریت آلارام و رویداد در اواخر سال ۲۰۱۳ عرضه گردید،
پروفایل G برای مدیریت، کنترل و پیکربندی ضبط و ذخیره سازی و بازیابی تصاویر در جولای ۲۰۱۴ عرضه شده است.
همچنین :

پروفایل Q برای نصب سریع و ساده سازی جستجوی دوربین و بهبود امنیت به کمک حذف رمز عبور حالت پیش فرض در مرحله عرضه است .
پروفایل A نیز به عنوان یک رابط برای کنترل دسترسی کلاینت و افزایش گزینه های پیکربندی برای سیستم های کنترل دسترسی که با ONVIF مطابقت دارند تعریف شده است و در مرحله عرضه است.
پروفایل T هم برای تعریف کدک ۲۶۵ در آینده عرضه خواهد شد.
درحال حاضر پروتکل ONVIF از فرمت های MJPEG، MPEG-4 و H.264 پشتیبانی می کند. به دلیل عدم وجود H.265 به هنگام توسعه پروفایل S، این فرمت فعلا توسط ONVIF پشتیبانی نمی شود ولی با افزایش دوربین هایی که از H.265 ارائه می دهند در آینده این فرمت نیز به ONVIF اضافه می شود. به همین دلیل به هنگام خرید دوربین لازم است این نکته مورد توجه باشد.

پروتکل ONVIF در اصول ارتباط و پخش تصویر از دوربین ها به ذخیره ساز (Recorder) به صورت موثر عمل می کند ولی در برخی امکانات پیشرفته تر پردازش تصویرمانند تشخیص متحرک، ریسک خطای قابل توجهی دارد. به این دلیل تولیدکنندگان VMS به طور مرتب با اضافه کردن بسته های به روزرسانی برای پشتیبانی تشخیص متحرک با پروتکل ONVIF محصولات هر سازنده اقدام می کنند.

کنترل PTZ ، I/O و آنالیز ویدئویی مشابه قابلیت های پردازش تصویر (مانند تشخیص متحرک و …) این مشکل را به صورت کم و بیش حتی در پروفایل جدید S نیز دارند.

به همین منظور تولید کنندگان نرم افزارهای نظارت تصویر علاوه بر پشتیبانی از استاندارد ONVIF می بایست از SDK های تهیه شده دوربین ها استفاده نمایند و یا درایور های ارتباطی مخصوص دوربین ها را در سیستم نرم افزاری خود اضافه نمایند.

نرم افزار شیردال علاوه بر پشتیبانی از استاندارد ONVIF دارای درایور های دوربین های رایج در کشور می باشد. و در صورت معرفی دوربین های جدید درایور های مربوطه در اسرع وقت به شیردال اضافه می گردد.
به دلایل گفته شده به کاربران سیستم های نظارت تصویری VMS توصیه می شود تا در صورت پشتیبانی این سیستم ها از ترکیب ONVIF و دسترسی مستقیم ، به جای استفاده از پروتکل ONVIF از قابلیت دسترسی مستقیم که از طریق API (در سیستم های تحت Windows) و یا درایور های مخصوص تولید کننده VMS که دسترسی به امکانات دوربین را بصورت مستقیم فراهم می کنند(در سیستم عامل های لینوکس و …)، استفاده کنند.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اشاره به موضوع
avatar
wpDiscuz