نرم افزار نظارت تصویر شیردال ابری

در چند دهه‌ی اخیر هماهنگ با پیشرفت علوم و فنون، شاهد تغییرات بیشماری در فنآوری و نحوه استفاده از دوربین‌های مدار بسته و مفاهیم پایش و آنالیز تصاویر بوده‌ایم. این تحول از تجهیزات آنالوگ و ذخیره‌سازی بر روی نوارهای مغناطیسی شروع شده و در حال حاضر تجهیزات و دوربین‌های دیجیتال و نرم‌افزارهای پایش و آنالیز تصاویر بطور کامل و در سطح وسیع در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند. از چند سال پیش مفاهیم جدیدی در دنیای دیجیتال مورد توجه قرار گرفته و آن استفاده از مفاهیم رایانش ابری (Cloud Computing) و مراکز داده بزرگ است. بسیاری از نرم‌افزارهای رایج بانکی، خدماتی، بورس، اجتماعی و پیام‌رسان‌ها مثل نرم افزار نظارت تصویر شیردال ابری براین اساس طراحی و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نقل و انتقال حجم زیادی از اطلاعات محرمانه و شخصی با امنیت مناسب سبب شده تا کاربرد ابرها در فنآوری اطلاعات اجتناب‌ناپذیر شود. در مقوله دوربین‌های مداربسته این فنآوری تحت عناوین VSaaS (Video Surveillance as a Service) و همچنین (MVaaS (Managed Video as a Service در دنیا مطرح و مورد استفاده است.

شرکت پردازش تصویر کمان در راستای ارتقای سطح فنی و استفاده از فنآوری‌های نوین از چند سال‌ پیش اقدام به بررسی، مطالعه و ارزیابی شرایط کشور برای استفاده از VSaaS و MVaaS نموده است و افتخار دارد که اعلام کند نتیجه این تلاش طراحی و تولید نرم‌افزار ” شیردال ابری” است. علاوه بر این مهم و برای ارتقای سطح فنی و کیفی شیردال پایا و پویا ، قابلیت تجمیع تصاویر حاصل از NVR، DVR و VMSهای موجود نیز فرآهم آمده که در نوع خود در کشور بی‌نظیر هستند.
توسعه و پیشرفت دو دهه اخیر به گونه‌ای بوده که شاهد بهبود سریع شرایط استفاده از فنآوری‌های نوین هستیم و البته مقاومت نیروی انسانی بخشی از شرایط واقعی در قبال این تغییرات و تحولات است، که با مرور زمان، آموزش و جبر شرایط، همراهی افراد را در پی خواهد داشت. VSaaS و MVaaS در ایران نیز از این مقوله مستثنی نیستند.

آشنایی با VSaaS و شیردال ابری

VSaaS (Video Surveillance as a Service) به ساختاری گفته می‌شود که خدمات پایش و نظارت تصاویر براساس ساختار ابری (اختصاصی یا عمومی) ارایه می‌شود و نیازی به استفاده از تجهیزات پایش و ذخیره‌سازی در شعب/دفاتر نمی‌باشد. این ساختار بدلیل عدم نیاز به VMS، DVR و NVR سبب کاهش چشمگیر هزینه و افزایش سرعت عمل در اجرای یک ساختار پایش و نظارت تصویر می‌شود.
شیردال ابری که از لحاظ ساختاری VSaaS است، قابل اجرا در محیط‌هایی با ابرها/شبکه‌های اختصاصی و یا بر روی ابرهای عمومی ایمن است. نرم افزار نظارت تصویر شیردال ابری برای سازمان‌ها، مراکز و مجموعه‌هایی توصیه می‌شود که دارای حداقل یکی از شرایط زیر هستند:

– دارای شعب/دفاتر/فروشگاه زیاد در یک حوزه جغرافیایی گسترده نظیر بانک‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و …
– دارای شعب/دفاتر در شرایط خاص امنیتی و حراستی نظیر مراکز نظامی، انتظامی و مرزبانی‌
– دارای تعداد دوربین محدود در یک محل جغرافیایی نظیر سوپرمارکت‌ها، دفاتر تجاری و اداری بر روی شیردال ابری عمومی

در صورت استفاده از شیردال ابری، حداقل امکانات و نتایج ذیل فرآهم خواهد شد
1- کاهش هزینه خرید تجهیزات VMS , NVR
2- کاهش هزینه نصب و راه‌اندازی سرورها و NVR
3- کاهش هزینه پشتیبانی، نگهداری و خدمات سخت‌افزاری
4- انعطاف‌پذیری در میزان فضای ذخیره‌سازی و کاهش هزینه نگهداری
5- راحتی اعمال تغییرات در تعداد و نوع دوربین‌ها و قابلیت‌های نرم‌افزاری
6- راحتی افزایش و تغییرات در پردازش‌ها و آنالیزهای نرم‌افزاری
7- امکان دسترسی و مدیریت مناسب‌تر منابع، تصاویر و امکانات
8- امکان ایجاد ساختار تکرارپذير، ایمن و مضاعف برای شرایط بحرانی و غیر قابل پیش‌بینی
9- امکان تجمیع و مدیریت یکپارچه و داشتن شرایط برای ترمیم و بازیابی شرایط به سرعت
10- امنیت سایبری بالا و جلوگیری از دسترسی افراد غیر مجاز به منابع بخصوص در مواقع خطر
11- امکان استفاده از پردازش و آنالیز تصاویر (خانواده یوزتا) بصورت مرکزی برای بررسی تصاویر

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
آموزش
اخبار
دسته‌بندی نشده
گالری تصاویر
مقالات