شرکت پردازش تصویر کمان با همکاری تیم حرفه ای خود علاوه بر خدمات رسانی به مشتریان، زمانی را برای رساندن آگاهی به مشتریان و کاربران مشتاق به یادگیری اختصاص می دهد. تمامی وبینارها و مباحث فنی را در این صفحه دنبال کنید.

وبینارها و دوره های آموزشی

چالش دوربین های مخفی در اقامتگاه ها و خانه های اجاره ای

با شروع فصل تابستان یا تعطیلات هفتگی، تعداد مسافرت های بین شهری افزایش می یابد و در این میان پیدا کردن محلی برای اسکان با اولویت شرایط اجاره ای مناسب یکی از دغدغه های مسافران است. طی سالیان اخیر فرهنگ استفاده از خانه های بوم گردی و اقامتگاههای شخصی اجاره ای بخصوص با ورود چندین سایت و برنامه موبایل معرفی و عرضه کننده این مکان ها، در کشور بسیار رایج شده است و اقبال استفاده از این محل های اقامتی در برنامه ریزی سفر افزایش یافته است.
اما برخی سوال های مهم و قابل تامل در مدت زمان استفاده از این مکانها نیاز است تا مورد توجه مسافران قرار گیرد:
شما تا چه میزان به حدود رعایت حریم خصوصی خود در این اقامتگاهها، اعتماد و آگاهی دارید ؟
آیا از مکان و موقعیت نصب دوربین های نظارتی در این مکان ها اطلاعی دارید ؟
آیا به وجود این دوربین ها در مکان های خصوصی اقامتی، توجه می کنید ؟
براساس تحقیقات صورت گرفته سال ۲۰۱۹ در کشور آمریکا، حدود ۶۰٪ از شهروندان این کشور اظهار داشته اند که نگران دوربین های مخفی خانه های اجاره ای وب سایت Airbnb هستند. طبق نظر سنجی شرکت سرمایه گذاری املاک IPX1031 حدود ۱۱٪ از استفاده کنندگان خانه های اجاره ای، در مدت اقامت خود در روزهای تعطیلات توانسته اند تعدادی دوربین مخفی در مکان های اجاره ای خود کشف کنند.


موضوع حضور و کشف دوربین های جاسوسی در مکانهای خصوصی، چالش جدیدی نیستند. در کره جنوبی بیش از ۳۰۰۰۰ مورد فیلمبرداری با دوربین های مخفی بین سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ به پلیس گزارش شده است.کنت بمبیس, مدیر عامل شرکت اطلاعاتی Global Threat Solutions عنوان کرد تعداد گزارش های دوربین های جاسوسی مخفی به دلیل دسترسی روز افزون و ارزان بودن آنها, همراه با توانایی و میزان آگاهی رو به رشد مردم در شناسایی آنها, افزایش یافته است.
سوال اصلی این است که چگونه می توان مکان یا موقعیت احتمالی یک دوربین مخفی را شناسایی کرد ؟
کارشناسان روش های ساده ای را برای یافتن دوربین های جاسوسی مخفی احتمالی در اتاق های هتل، اقامتگاهها و مکان های اجاره ای به اشتراک می گذارند:


֎ انجام جستجوی فیزیکی
هنگامی که دنبال دوربین های مخفی هستید, از مناطقی مانند حمام واتاق خواب شروع کنید.
یک میزبان و اجاره دهنده مکان و اقامتگاه مجاز است تا از دوربین های نظارتی در مکان و خانه های خود استفاده نماید اما باید با نصب نشان ها و تابلوها مجهز بودن مکان و محل استفاده از دوربین ها به مهمانان اطلاع دهند و بخصوص آنکه دوربین ها نباید در فضای خصوصی نصب و مورد استفاده قرار گیرند.

چراغ ها, کلید ها و اشیاء تزئینی یا ساعتهای دیواری مکان های مناسبی برای نصب و پنهان نمودن دورببن ها هستند. لذا در زمان استقرار در مکان مورد نظر ابتدا نسبت به این موارد توجه اولیه ای انجام دهید، نگاه کنید و ببینید آیا چیزی غیرعادی به نظر می رسد و سپس ان را از نزدیک بررسی کنید.
اکثر دوربین های جاسوسی به یک منبع الکتریکی یا یک دستگاه الکترونیکی متصل هستند. اولین کاری پس از کشف انجام می دهید قطع منبع الکتریکی و یا پوشاندن محل لنز دوربین است.
حتی دوربین هایی که به خوبی پنهان شده اند, مقدار کمی بازتاب شیشه در لنز خود دارند. اگر از چراغ قوه گوشی تلفن همراه خود استفاده کنید و ان را به چیزی بتابانید که فکر می کنید احتمالا دوربین را پنهان میکند, یک انعکاس را در آنجا خواهید دید که راه بسیار خوبی برای تشخیص وجود دوربین است.

نقاشی نصب شده با دوربین مخفی در یک فروشگاه دوربین جاسوسی در ۲۲ مارس ۲۰۱۹
باید بدانید اگر در مکانی استقرار دارید که نسبت به حفظ و رعایت حریم فضای خصوصی در آن، اطمینان خاطر لازم را ندارید لازم است چند قدمی برای جستجو بردارید و اگر روش جستجوی خوبی ندارید, اگر خیلی سریع یا سطحی پیش بروید, اگر بی حوصله و بی دقت باشید, امکان تهدید حریم خصوصی خود را خواهید داشت.


֎ نگاه کردن به شبکه Wi-Fi
یک دوربین مخفی باید به شبکه Wi-Fi محلی متصل باشد تا بتوان از راه دور آن را مشاهده کرد. برنامه های اسکن Wi-Fi مانند Fing می توانند دستگاه های موجود در شبکه را که دوربین هستند شناسایی کنند.
کسانی که دوربین ها را مخفی می کنند ممکن است از یک شبکه جداگانه Wi-Fi برای پخش زنده استفاده کنند , اما برنامه های اسکن Wi-Fi همچنین می توانند تعداد شبکه های موجود در یک خانه را تشخیص دهند.
کار بعدی پیدا کردن دستگاه هایی است که نام شبکه خود را پخش می کنند.استفاده از برنامه هایی مانند WiGLE برای یافتن دستگاه هایی که نوعی نام شبکه بلوتوث و Wi-Fi را پخش می کنند، می تواند مناسب باشد.

֎ خرید ردیاب دوربین جاسوسی
اگر همه راه ها شکست خورد, آشکار سازهای دوربین جاسوسی می توانند فرکانس های رادیویی متصل به دوربین های مخفی را اسکن کنند. آنها را می توان به راحتی از وب سایت های Amazon و AliExpress خریداری کرد.اما این روش تنها در صورتی کار میکند که دوربین مخفی داده ها را ارسال کند.
البته در برخی شرایط می توان دوربین های مخفی را مشاهده نمود که بسیاری از آنها دارای قابلیت استفاده از کارت های حافظه مستقل مانند SD دارند که فقط داده ها را ذخیره میکنند تا پس از خروج شخص بازیابی شوند. بنابراین تشخیص این موارد بسیار دشوارتر است.

اگر دوربینی پیدا کردید چه باید کرد؟

پس از یافتن دوربین, فورا آن را بدون آسیب رساندن جدا کنید, زیرا سیستم عامل دوربین ممکن است حاوی اطلاعات شناسایی باشد, مانند اعتبار ورود به سیستم و شبکه Wi-Fi که به آن متصل شده است.
دوربین های مخفی موجود در اتاق های محل اقامت باید به میزبان یا پذیرش مربوطه گزارش داده شود. اما به یاد داشته باشید به جای درخواست اتاقی دیگر، لازم است اقامتگاه خود را تغییر دهید زیرا دیگر آنجا برای شما امن و قابل اعتماد نیست. توصیه میشود به پلیس نیز گزارش شود و حتی اگر لازم دانستید از مکان دوربین ها عکس یا فیلم برداری کنید شاید برای اهداف مستند سازی، مفید باشد.
همچنین می توانید گزارشی به شرکت ارائه دهنده خدمات اقامتگاهی ارایه دهید تا ازانجام مجدد این کار جلوگیری کنند.

آدرس منابع:
https://www.cnbc.com/2022/06/27/how-to-find-a-hidden-spy-camera-in-hotel-rooms-and-rental-homes.html

بازدیدها: 124

مطالب مرتبط

پاسخ یا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


error: امکان کپی برداری وجود ندارد!