شرکت پردازش تصویر کمان با همکاری تیم حرفه ای خود علاوه بر خدمات رسانی به مشتریان، زمانی را برای رساندن آگاهی به مشتریان و کاربران مشتاق به یادگیری اختصاص می دهد. تمامی وبینارها و مباحث فنی را در این صفحه دنبال کنید.

وبینارها و دوره های آموزشی

6 نکته مهم نگهداری دوربین های مدار بسته

اگر شما نیز مانند بسیاری دیگر از شرکت ها، ادارات و سازمان ها از دوربین مدار بسته استفاده می کنید، ما در این مقاله نکات مفید و کاربردی را برای شما بیان می کنیم که ممکن است برای شما نیز مفید و راهگشا باشد.

با دانستن 6 نکته مهم نگهداری دوربین های مدار بسته به راحتی می توانید هزینه های تعمیر و نگهداری دوربین های مدار بسته سازمان را کاهش می دهید. عمر تجهیزات افزایش می یابد. انجام این مراحل به شما کمک می کند تا هزینه های جانبی دوربین های مدار بسته سازمان یا شرکت خود را کاهش دهید.

بهترین روش برای نگهداری و تعمیر دوربین های مدار بسته در سازمان چیست؟

نگهداری و تعمیرات دوربین های مدار بسته از دو جنبه اهمیت پیدا می کند. جنبه اول نگهداری اموال در سازمانها یا بنگاه ها می باشد. با توجه به افزایش هزینه های خرید تجهیزات و دوربین ها، نگهداری درست و اصولی از دوربین های مدار بسته و تجهیزات تصویر برداری اهمیت بسیاری بالایی دارد. نگهداری خوب از این تجهیزات باعث افزایش طول عمر و کم شدن هزینه های نگهداری و تعمیرات می گردد.

مورد دوم نیز از لحاظ افزایش پایداری و اطمینان عملکرد سیستم دوربین مدار بسته CCTV حاثز اهمیت هست. در این مقاله رعایت نکات مهم نگهداری دوربین های مدار بسته و تعمیرات آن ارائه شده است.

1- تهیه سند جامع طرح نگهداری دوربین مدار بسته CCTV

طرح تعمیر و نگهداری دوربین مدار بسته سندی است که تواتر (تعداد دوره)، محدوده و مراحل بازرسی، تمیز کردن، آزمایش و تنظیم دوربین های مدار بسته و تجهیزات مربوطه را مشخص می کند. برنامه تعمیر و نگهداری دوربین مدار بسته باید بر اساس توصیه های سازنده، نیازها و خطرات تاسیسات و مقررات و استانداردهای محلی باشد. برنامه تعمیر و نگهداری دوربین مداربسته باید شامل چک لیست وظایف، برنامه بازدیدها، سابقه اقدامات و برنامه اضطراری باشد. همچنین تجهیزات مرتبط با نرم افزار دوربین مدار بسته و (و یا نرم افزار نظارت تصویر) تجهیزات ذخیره سازی و نمایش تصویر را نیز شامل شود. تجهیزات پایش و مانیتورینگ تصاویر و ویدئو وال و نیز از همین دسته می باشند.

2- فعالیت های نگهداری دوربین مداربسته CCTV

فعالیت های نگهداری و یا همان وظایف نگهداری دوربین مداربسته فعالیت هایی هستند که عملکرد و کیفیت مناسب دوربین های مدار بسته و تجهیزات مربوطه را تضمین می کنند. وظایف نگهداری دوربین مدار بسته را می توان به دو دسته پیشگیرانه و اصلاحی تقسیم کرد.

وظایف نگهداری پیشگیرانه آنهایی هستند که با هدف جلوگیری یا کاهش احتمال خطا یا خرابی از جمله تمیز کردن، گردگیری، تراز، فوکوس و به روز رسانی دوربین های مداربسته انجام می شوند.

وظایف تعمیر و نگهداری اصلاحی آنهایی هستند که هدف آنها رفع یا بازگرداندن عملکرد دوربین های مداربسته خراب یا آسیب دیده است. به طور مثال تعویض، تعمیر یا کالیبره مجدد دوربین های مداربسته جزو وظایف تعمیر و نگهداری اصلاحی هستند.

همچنین فعالیت های مانیتورینگ شبکه و زیر ساخت که معمولاَ توسط واحد های زیر ساخت مانیتور و پایش می شوند از این قبیل فعالیت ها می باشند. این سند می بایست شامل لیست ابزارها، نرم افزار نظارت تصویر، پایش تصویر، تجهیزات ذخیره سازی شامل سرور NVR ها و XVR ها، ویدئو وال و مرکز مانیتورینگ نیز باشد.

3- ابزار و تجهیزات لازم برای نگهداری دوربین مدار بسته CCTV

ابزارهای نگهداری دوربین مدار بسته برای انجام وظایف تعمیر و نگهداری دوربین مداربسته، از دو جنبه اثر بخشی و ایمنی ضروری هستند. این ابزارها می توانند شامل:

 • نردبان یا بالابر برای دسترسی به دوربین های مداربسته بلند یا صعب العبور
 • کیت تمیزکننده با پارچه نرم
 • هوای فشرده و پاک کننده لنز برای حذف گرد و غبار و آلودگی از روی دوربین ها
 • تستر یا مانیتور برای بررسی کیفیت تصویر و همچنین تست قدرت سیگنال و منبع تغذیه دوربین های مداربسته
 • پیچ گوشتی، آچار و انبردست برای تنظیم، سفت کردن یا شل کردن دوربین ها و تجهیزات مربوطه
 • همچنین کیت قطعات یدکی با باتری های پشتیبان
 • فیوزها
 • کابل ها
 • کانکتورها
 • لنزهایی برای تعویض یا تعمیر دوربین های مداربسته معیوب یا آسیب دیده

و سایر تجهیزات مرتبط باشند.

برخی دیگر از ابزارهای تست نرم افزاری نیز برای بررسی شرایط ذخیره سازی و طول عمر هارد دیسک ها و تحهیزات جانبی از این دسته ابزارها می باشند.

نکته های مهمی که در این مقاله بیان می شود می تواند باعث افزایش طول عمر تجهیزات و دستگاه های مورد استفاده شما می گردد. با رعایت این نکات علاوه بر افزایش کارایی و عمر دوربین های مدار بسته سازمان یا شرکت شما، در هزینه های تعمیر و نگهداری تجهیزات تصویر برداری نیز صرفه جویی خواهد شد و با هزینه معقول می توانید پردازش تصویر و تصویر برداری را مدیریت نمایید.

6 گام مهم در نگهداری و تعمیر دوربین های مدار بسته در سازمان

4- ایمنی نگهداری دوربین های مداربسته CCTV

ایمنی تعمیر و نگهداری دوربین مداربسته شامل عملیات و فعالیت هایی است که برای اطمینان از ایمنی خود و دیگران در حین انجام وظایف تعمیر و نگهداری دوربین مدار بسته انجام می شود.

این امر شامل رعایت قوانین و مقررات ایمنی مرکز، مقامات محلی و سازمانی می باشد.

استفاده از وسایل حفاظتی مانند دستکش، عینک و کلاه ایمنی در هنگام کار با اجزای الکتریکی یا مکانیکی دوربین‌های مداربسته و تجهیزات مربوطه ضروری می باشد. همچنین استفاده از ابزار و تجهیزات مناسب و سالم برای انجام کار الزامی می باشد.

توجه داشته باشید که در مناطق خطرناک بدون نظارت یا وسایل ارتباطی مناسب از انجام کار به تنهایی و یا بدون اطلاع به اشخاص دیگر اجتناب کنید. گزارش دهی هر گونه حادثه، تصادف یا خطری که در حین یا بعد از انجام وظایف تعمیر و نگهداری دوربین مدار بسته رخ می دهد ضروری می باشد تا برای رفع خطرات احتمالی بعدی اقدام و پیشگیری های لازم انجام شود.

5- ثبت و نگهداری سوابق تعمیر و نگهداری دوربین های مدار بسته CCTV

اسناد سوابق نگهداری دوربین مداربسته، اسنادی هستند که وظایف، نتایج و مشکلات مربوط به تعمیر و نگهداری دوربین مداربسته در آن به صورت مستند قید شده است. حفظ این سوابق کمک می کند تا:

 • نظارت بر عملکرد و وضعیت دوربین های مداربسته
 • شناسایی روندها یا مشکلات
 • ارزیابی اثربخشی وظایف تعمیر و نگهداری
 • ارائه شواهد و پاسخگویی
 • رعایت هر گونه تعهدات قانونی یا قراردادی

به بهترین شکل ممکن صورت پذیرد.

سوابق تعمیر و نگهداری دوربین مدار بسته می تواند شامل گزارشی باشد اطلاعات مربوط به تاریخ، زمان، مکان، وظیفه، نتیجه و فرد مسئول هر کار را ثبت می کند. همچنین گزارشی که خلاصه‌ای از وظایف انجام شده، نتایج به‌دست‌آمده، مسائلی که در طول یک دوره یا پروژه معین با آن مواجه شده‌اند در این گزارش قید میگردد.

نکته دیگر این است که اسناد مالی ای که جزئیات هزینه های خرید تجهیزات، قطعات و هزینه های وظایف انجام شده توسط پیمانکار یا ارائه دهنده خدمات را نشان می دهد، تهیه و میبایست در گزارشات پیوست گردند.

6- سایر نکات نگهداری و تعمیرات دوربین های مدار بسته CCTV

نکات نگهداری دوربین مدار بسته می تواند به شما کمک کند تا مهارت ها و دانش خود را در این زمینه افزایش دهید. مهم است که برنامه تعمیر و نگهداری دوربین مداربسته خود را به طور مرتب بررسی کنید و در صورت لزوم آن را به روز کنید.

علاوه بر این، باید به خود و کارکنان خود در مورد استفاده و مراقبت صحیح از دوربین های مدار بسته و تجهیزات مربوطه آموزش دهید.

میبایست با سازنده، تامین‌کننده یا ارائه‌دهنده خدمات دوربین مداربسته خود برای اطلاعات پشتیبانی فنی و گارانتی ارتباط برقرار کنید.

همچنین توصیه می شود قبل و بعد از هر کار تعمیر و نگهداری دوربین مدار بسته، دوربین های مداربسته و تجهیزات مربوطه را تست کنید. در صورتی که با مسائل یا چالش‌ های پیچیده یا نا آشنا در تعمیر و نگهداری دوربین مداربسته مواجه شدید، توصیه می‌شود به دنبال کمک یا مشاوره حرفه‌ای باشید.

در سازمان هایی که تعداد زیادی از این تجهیزات وجود دارند معمولاَ از نرم افزارهای نگهداری تعمیرات استفاده می کنند. اسناد و اطلاعات سیستم های نرم افزاری نگهداری و تعمیرات، سرعت دسترسی به این وظایف و فعالیت ها را افزایش می دهد و اثربخشی نگهداری سوابق را ممکن می سازد.

شرکت پردازش تصویر کمان با بیش از 12 سال تجربه و داشتن صدها مشتری سازمانی و شرکتی، به شما کمک میکند تا بهترین خدمات تعمیر و نگهداری دوربین های مدار بسته را تجربه نمایید. برای « تماس یا مشاوره با کارشناسان ما »، می توانید همین الان اقدام کنید.

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا