شهرداری‌ها و شهرهوشمند

شهرهای مختلف جهان به شکلی روزافزون در حال گذار هستند تا به شهرهای هوشمند تبدیل گردند: در شهرهایی که راهکارهای حفاظتی با سایر سیستم‌ها یکپارچه می‌شوند، مزایای فناوری, فراتر از حفاظت و در سایر فعالیت‌های شهر نیز به کار می‌رود. مشکلاتی وجود دارد که حسگرهای متصل، داده‌ها و نرم‌افزارها می‌توانند را‌هکارهای مفیدی برایشان ارائه نمایند. به طور مثال، دوربین‌های ترافیکی متصل به شبکه ابری قادرند وضعیت ترافیک را به صورت آنی برای مدیران شهر و نیز عموم مردم پخش کنند و مسافران می‌توانند از یک برنامه‌ی موبایل به داده ها دسترسی یابند و مسیر خود را بر طبق آن تنظیم نمایند. شهرها نیازمند راه‌کارهایی هستند که به شما در یافتن آنچه نیاز دارید کمک کنند (همچون یافتن یک کودک گم شده یا یک مظنون) و «اطلاعات زیاد» را به «هوش عملی» تبدیل کنند. این عصر جدید فناوری‌های نظارتی همچنین می‌تواند به تقویت قانون در حفظ نظم و امنیت عمومی کمک کند.


پلتفرم نظارت و پایش تصویری ابری “ابریکم”
پلتفرم نظارت و پایش تصویری ابری “ابریکم” با ارائه ساختار مدیریت نظارت تصویری یکپارچه ابری، علاوه بر ایجاد ساختار جامع مدیریت تصاویر و ذخیره سازی ابری و پشتیبانی همزمان از صدها هزار انواع دوربین مدار بسته می تواند پوشش نیازهای حفاظت فیزیکی، انواع مدلهای دوربین های مداربسته، اینترنت اشیاء، کنترل های دسترسی، آتش نشانی، اتصال و ارتباط آسان با سایر سامانه های اختصاصی یا سازمانی، اپلیکشن اختصاصی خود و ایجاد بالاترین سطح امنیت سایبری در یک محیط ابری عمومی یا اختصاصی در پلتفرم “ابریکم” همراه سازد.


با توجه به مشکلات شهری، نیاز واضح به جمع‌آوری داده‌های مرتبط در ابتدای امر را مشخص می‌کنند و بنابراین توضیح می‌دهند که چرا اولویت‌های شهر هوشمند بر جمع‌آوری گسترده‌ی داده‌ها (به ویژه ویدئو و تصویر) با کمک راه‌اندازی تعداد زیادی دستگاه‌های نظارتی و ضبط، همچون دوربین‌های نظارت تصویری تاکید دارد.
شهرهای هوشمند از سیستم‌های نظارتی مستقر بر رایانش ابری، برای بهبود مدیریت ترافیک و تحرک شهری استفاده می‌کنند و خیابان‌ها را برای هر کاربر ایمن‌تر و کارآمدتر می‌کنند. نظارت تصویری، همراه با تجزیه و تحلیل تصویری، ابزاری کلیدی در نظارت بر شبکه‌های جاده‌ای، تقاطع‌ها و نحوه حرکت مردم در شهر است. این یک نمای زمان واقعی از جریان ترافیک و حوادث – از جمله تصادفات، صف ها و مدیریت جمعیت – که ممکن است حرکت آزادانه در شهر را مختل کند، ارائه می دهد.
این امکانات شامل مدیریت پارکینگ در شهر نیز می شود که با این راهکارها می توان آن را بهبود بخشید. دوربین ها و تجزیه و تحلیل ها می توانند وسایل نقلیه غیرمجاز پارک شده در مناطق از پیش تعریف شده را شناسایی کنند و در عین حال رانندگان را به مکان های پارک موجود راهنمایی کنند. این نه تنها به جلوگیری از ازدحام یا اختلال کمک می کند، بلکه روند زندگی کلی یک شهر را نیز بهبود می بخشد.
با کمک دوربین ها برای تشخیص این رویدادها، به طور خودکار به مقامات راهنمایی و رانندگی اطلاع داده می شود. این آنها را قادر می سازد تا با ارسال کمک به محل حادثه، برنامه ریزی مسیرهای ترافیکی جایگزین، یا حذف وسایل نقلیه غیرقانونی پارک شده که می توانند جاده ها یا ورودی ها را مسدود کنند، برای حل مشکل سریع و مناسب اقدام کنند. به علاوه، تجزیه و تحلیل داده‌های ترافیکی در زمان واقعی و تاریخی در طول زمان به مقامات اجازه می‌دهد تا زمان‌های اوج مصرف را پیش‌بینی کرده و بر اساس آن برای آنها آماده شوند.
با نظارت بر شرایط ریل قطار و تونل، بنابراین اجزای آسیب دیده را می توان با سرعت بیشتری شناسایی و تعمیر کرد.
دوربین‌های تحت شبکه مجهز به نرم‌افزار تجزیه‌وتحلیل ویدئویی می‌توانند از دو طریق کمک کنند: تشخیص خطرات احتمالی و تشخیص هشدارهای نادرست را آسان‌تر می‌کنند و تجربه حضور عموم در رویداد را افزایش می‌دهند. به عنوان مثال، می توانید تشخیص دهید که چه زمانی یک صف در نقاط ورودی تشکیل می شود و بلافاصله برای تنظیم جریان افراد اقدام کنید.
در صورت وقوع یک حادثه، دوربین‌های نظارتی نه تنها می‌توانند به سرویس‌های اورژانس یا مقامات در زمان واقعی هشدار دهند، بلکه جزئیات مهمی از صحنه را نیز ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، این امر به خدمات آمبولانس اجازه می دهد تا وضعیت را ارزیابی کند و کاملاً برای مقابله مناسب با آن آماده شود.
پیشگیری و مقابله با جرم یکی از محرک‌های کلیدی در اجرای پروژه شهر هوشمند است که به مقامات با نظارت لحظه‌ای کمک می‌کند تا بتواند حوادث احتمالی را شناسایی کرده و در صورت وقوع آنها را مدیریت کند.
پروژه‌های شهرهای هوشمند مانند دوربین نظارت تصویری در سطح جهانی مورد توجه قرار می‌گیرند و ذینفعان جدید و سرمایه‌شان را به مناطق شهری که این طرح‌ها را اجرا می‌کنند، جذب می‌کنند.
و همچنین مهم است که خود سیستم‌های امنیتی، از جمله اتاق‌های کنترل حساس و مراکز داده، محافظت شوند – هر گونه نفوذ می‌تواند باعث اختلال شدید در زیرساخت‌های شهر شود.
پلتفرم شهرهوشمند “ابریکم” راهکار پیشرفته و نوین در توسعه و استفاده از سامانه نظارت تصویر ابری یکپارچه جهت پوشش تمامی نیازها و اولویت های کاربردی یک شهر هوشمند ایده آل است.

پیمایش به بالا