سایت‌های ارتباطی و مخابراتی

سایت های ارتباطی و دکل های مخابراتی، رادیویی و تصویری، بخشی از اکوسیستم بسیار حیاتی ارتباطات جامعه، سازمان ها، نهادها و مردم یک کشور هستند که زیرساخت های موثر فعالیتی، تجاری و عملیاتی در سرتاسر کشور و ارتباطات آن را پشتیبانی می کنند.
به صورت عمومی، آنها در معرض خطرات امنیتی مختلفی مانند سرقت، حملات و یا نفوذ قرار می‌گیرند، زیرا بسیاری از آنها در مکان‌های دورافتاده یا خاص واقع شده‌اند و از خدمات اپراتورهای مختلف پشتیبانی می‌کنند. همه این شرایط برقراری امنیت قابل اعتماد برای آنها را عملا دشوار می‌کند زیرا پروتکل های امنیتی متعددی با توجه به اینکه تعداد افراد مختلف در بازه زمانی های مختلف می توانند به آنها و امکاناتشان دسترسی داشته باشند.
برخی از متداول ترین معضلات و چالش های حوزه امنیت فیزیکی سایت ها و دکل های مخابراتی شامل مواردی مانند؛ سرقت کابل یا تجهیزات ارتباطی، باتری ها یا منابع سوختی و حتی ربودن قطعات پیشرفته به دلیل ارزش بالای آنها است. این دکل ها و برج ها همچنین در معرض خطرات طبیعی مانند طوفان، زلزله، سیل یا نفوذ به محیط پیرامونی آنها هستند.
همه‌گیری این چالش‌های امنیتی دامنه وسیعی از راه حل های امنیتی فیزیکی و حراستی را نیازمند است که با ورود فناوری های جدید مانند اینترنت اشیا، رایانش ابری و هوش مصنوعی، دستاوردهای نوآورانه و توسعه پذیری پایدار را می تواند برای ذی نفعان مهیا سازد.
در حوزه مدیریت امنیت محیط پیرامونی این مراکز ترکیبی از عناصر زیر اهمیت بسزایی دارند:
1. ترکیب عناصر کنترلی در سیستم های امنیتی دکل های مخابراتی برای نظارت یا دسترسی از راه دور.
2. استفاده از تجهیزات امنیتی که نه تنها هشدار اولیه را تضمین می کند، بلکه اقدامات مجرمانه را به تاخیر اندازد و امکان واکنش موثر را برای جلوگیری از حوادث فراهم می کند.
3. استفاده از امکانات توسعه پذیر و منعطف با امکان پشتیبانی یا تثبیت عملکرد دارایی‌های مربوطه و بکارگیری مطلوب سرمایه های سخت افزاری فعال به سختی توسط افراد غیرمتخصص یا آموزش‌دیده دستکاری یا دارای اختلال ‌شوند.
4. دسترسی پذیری لایه های مختلف حوزه عملیات افراد و امکان مونیتورینگ متمرکز و غیر متمرکز فعال
دوربین‌های ویدیویی نظارتی یا هر دستگاه امنیتی فیزیکی رایج دیگری، به‌طور طبیعی، در نقاط حساس زیرساخت‌های مربوطه، در همه جا حاضر هستند. آنها داده های حیاتی را جمع آوری می کنند که می تواند از طریق تجزیه و تحلیل و ترکیب با سایر منابع اطلاعاتی به اهداف مختلف تبدیل شود و هنگامی که مدیریت شبکه امنیتی به ابر منتقل شد، بسته به نیاز و بودجه می‌توان ویژگی‌های جدیدی را در دسترس قرار داد و در این حالت دیگر بحث ارتقا یا جایگزینی سخت‌افزار گران‌قیمت در محل برای ارائه مزایای بیشتر یا افزودن قابلیت دیگر مطرح نیست.
ظهور نظارت تصویری به عنوان سرویس (VSaaS)، امنیت فیزیکی مبتنی بر ابر نیز فرصتی را برای مدل‌های حراستی جدید باز می‌کند. به‌جای برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری یک ساختار سازمان، در تجهیزات امنیتی که احتمالات نیاز آینده را برآورده می‌کند، شرکت‌ها می‌توانند نظارت تصویری را به عنوان یک سرویس (VSaaS) فعال کنند. این امر نیاز به سرمایه گذاری کلان را کاهش می دهد و توانایی افزودن یا حذف سایت های موقت، به عنوان مثال، در یک شبکه امنیتی واحد و متمرکز را بهبود می بخشد.
هنگام انتخاب یک ارائه دهنده VSaaS، عوامل زیادی باید در نظر گرفته شود. اینها عبارتند از انعطاف پذیری، امنیت داده ها، و توانایی ارائه برای افزایش با پیشرفت فناوری.
نوآوری ها در راهکارهای امنیتی باعث چالاکی ساختار یک شرکت یا سازمان خدماتی و تکنولوژی محور در روش های کسب و کار خود می شود. اطمینان پیدا کردن از راه حل های ارائه شده توسط VSaaS متناسب با نیاز یک مجموعه یا سازمان می تواند پایداری و توسعه پذیری مستمری برای آینده ایجاد نماید که می‌تواند از طریق به‌روزرسانی‌های میان‌افزار و توانایی اضافه کردن خدمات جدید با هوشمندتر شدن سیستم‌های امنیت ویدیویی، چالاکی خود را حفظ کند. از جمله توانایی انطباق بیشتر برای هشدارهای شرایط ناخواسته را به حداقل می‌رساند و سناریو های پیش‌بینی‌کننده را ارائه می‌دهد که راه‌حل‌هایی امنیتی متفاوت را برای نیازهای خاص مشتریان طراحی نماید.
در پلتفرم نظارت و پایش تصویری ابری “ابریکم” با ارائه ساختار مدیریت نظارت تصویری یکپارچه ابری، علاوه بر ایجاد ساختار جامع مدیریت تصاویر و ذخیره سازی ابری و پشتیبانی همزمان از صدها هزار انواع دوربین مدار بسته می تواند پوشش نیازهای حفاظت فیزیکی، انواع مدلهای دوربین های مداربسته، اینترنت اشیاء، کنترل های دسترسی، آتش نشانی، اتصال و ارتباط آسان با سایر سامانه های اختصاصی یا سازمانی، اپلیکشن اختصاصی خود و ایجاد بالاترین سطح امنیت سایبری در یک محیط ابری عمومی یا اختصاصی در پلتفرم “ابریکم” همراه سازد.
پلتفرم ابریکم پیشنهاد مناسب یک راه حلی مقیاس پذیر با حداقل سرمایه گذاری اولیه به سازمان ها ارائه می دهد. ابریکم به مدیران سایت، اپراتورهای امنیتی یا کارکنان عملیات کمک می‌کند تا در تا در هنگام مواجهه با رویدادها، به‌ویژه از مکان‌های دور، تصمیم‌های سریع بگیرند و از تبدیل شدن آن‌ها به حوادث جلوگیری کند.

پیمایش به بالا