پردازش تصویر دوربین های مدار بسته چگونه انجام می شود؟

پردازش تصویر دوربین های مدار بسته یا CCTV فرایندی است که با استفاده از الگوریتم های مختلف، تصاویری که توسط دوربین های مدار بسته ضبط شده است را پردازش می کند. این فرایند شامل تشخیص حرکت، تشخیص چهره، تشخیص شماره پلاک خودرو و … است.

در این مقاله به این موضوع می پردازیم که پردازش تصویر دوربین های مدار بسته چگونه انجام می شود.

دوربین های مدار بسته، به دلیل قابلیت های بالایی که دارند، در امنیت و نظارت بر محیط های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. این نرم افزارها از پردازنده های گرافیکی (GPU) برای افزایش سرعت و دقت الگوریتم ها استفاده می کنند.

 

پردازش تصویر دوربین مداربسته یکی از جنبه های مهم سیستم های نظارت تصویری است که شامل استخراج اطلاعات معنی دار از فیلم های ضبط شده است. از تکنیک‌هایی در زمینه بینایی رایانه برای تجزیه و تحلیل و تفسیر جریان‌های داده‌های بصری استفاده می‌کند و طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها را از افزایش امنیت و ایمنی گرفته تا بهینه‌سازی مدیریت ترافیک و تحلیل رفتار مصرف‌کننده را ممکن می‌سازد.

 

پردازش تصاویر، به مجموعه عملیاتی گفته می شود که بر روی تصاویر ضبط شده توسط دوربین های مداربسته انجام می شود تا بتوان اطلاعات مفیدی از آن ها استخراج کرد. این عملیات می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

الگوریتم های پردازش تصویر دوربین های مدار بسته

برای پردازش تصاویر دوربین های مدار بسته، الگوریتم های مختلفی وجود دارند که هر کدام به منظور تشخیص و پردازش تصاویر گرفته شده توسط دوربین های مدار بسته طراحی شده اند. برخی از این الگوریتم ها عبارتند از:

VCA (Video Content Analysis):

این الگوریتم با استفاده از تکنیک های پردازش تصویر، تصاویر ویدیویی را تحلیل و تفسیر می کند. این الگوریتم به دوربین های مدار بسته امکانات ویژه ای می دهد تا به طور خودکار حرکات، الگو های حرکتی، اشیا و رخدادها را در تصاویر ویدیویی تشخیص داده و تحلیل کند. کاربردها در تحلیل رفتارهای غیر عادی، یا خاص منظوره برای محیط های گوناگون صنعتی و یا اداری از نمونه های آن می باشد.

الگوریتم VCA یا تحلیل محتوای ویدیو:

با استفاده از تکنیک های پردازش تصویر، تصاویر ویدیویی را تحلیل و تفسیر می کند. این الگوریتم به دوربین های مدار بسته امکانات ویژه ای می دهد تا به طور خودکار حرکات، الگوها، اشیا و رخدادها را در تصاویر ویدیویی تشخیص داده و تحلیل نماید.

این عملیات به تشخیص هرگونه تغییر در تصاویر ضبط شده اشاره دارد. تشخیص حرکت می تواند برای شناسایی فعالیت های مشکوک مانند ورود غیرمجاز افراد یا اشیا استفاده شود.

الگوریتم تشخیص چهره:

این الگوریتم به دوربین های مدار بسته امکان تشخیص چهره افراد را می دهد. این الگوریتم با استفاده از تکنیک های پردازش تصویر، چهره های افراد را تشخیص داده و با تصاویر موجود در پایگاه داده مقایسه می کند. اگر تصویر شناسایی شده با تصویر موجود در بانک اطلاعاتی یکسان باشد آن را به طور متمایز اطلاع میدهد.

تشخیص چهره می تواند برای شناسایی افراد مانند افراد تحت تعقیب، کنترل دسترسی، تحقیقات جنایی یا شناسایی مشتری در فروشگاهها یا کارمندان در سازمان ها استفاده شود.

الگوریتم تشخیص شماره پلاک خودرو:

این الگوریتم به دوربین های مدار بسته امکان تشخیص شماره پلاک خودرو را می دهد. این الگوریتم با استفاده از تکنیک های پردازش تصویر، شماره پلاک خودروها را تشخیص داده و با تصاویر موجود در پایگاه داده مقایسه می کند.

این عملیات برای شناسایی پلاک خودروها در تصاویر ضبط شده اشاره دارد. تشخیص پلاک خودرو می تواند برای شناسایی خودروها مانند خودروهای سرقتی استفاده شود.

الگوریتم تجزیه و تحلیل ترافیک:

این عملیات به تجزیه و تحلیل نحوه حرکت افراد یا اشیاء در تصاویر ضبط شده اشاره دارد. تجزیه و تحلیل ترافیک می تواند برای بهبود ایمنی یا مدیریت ترافیک استفاده شود.

پردازش تصویر دوربین های مدار بسته معمولاً توسط نرم افزارهای تخصصی انجام می شود. این نرم افزارها از الگوریتم های پردازش تصویر استفاده می کنند تا بتوانند عملیات مورد نظر را انجام دهند. پردازش تصاویری که توسط دوربین های مدار بسته ذخیره شده است مزایای فراوانی دارد.

خلاصه‌ سازی ویدیو:

این روش فریم‌ها یا بخش‌های کلیدی را از ویدیوهای طولانی استخراج می‌کند و یک نمای کلی مختصر از کل فیلم ارائه می‌کند. این برای بررسی کارآمد، شناسایی رویداد، و ردیابی تاریخی استفاده می شود.

خلاصه سازی ویدیو باعث می شود در هزینه های ذخیره سازی تصاویر دوربین های مداربسته صرفه جویی چشمگیری انجام شود. همچنین با کم شدن حجم تصاویر ضبط شده فضای بسیار بیشتری برای ذخیره سازی تصاویر ذخیره شده فراهم می شود.

پردازش تصویر دوربین های مدار بسته
پردازش تصویر دوربین های مدار بسته به توانایی تجزیه و تحلیل خودکار تصاویر ویدئویی برای تشخیص و تعیین وقایع در یک زمان و مکانی اشاره دارد. این قابلیت دارای:
  • افزایش امنیت
  • صرفه جویی در هزینه
  • صرفه جویی در ذخیره سازی
  • بهبود کیفیت تصاویر
  • سهولت کاربری
  • مدیریت آسان
از جمله مزایای متعدد پردازش تصاویر می باشد.

مزایای پردازش تصویر دوربین های مدار بسته:

امنیت پیشرفته:

با تجزیه و تحلیل جریان های ویدئویی، پردازش تصویر دوربین مدار بسته می تواند فعالیت های مشکوک، دسترسی غیرمجاز و تهدیدات احتمالی را شناسایی کند و مداخله سریع را ممکن می سازد.

صرفه جویی در زمان و هزینه:

پردازش تصویر دوربین های مداربسته می تواند به کاهش حجم تصاویر ضبط شده کمک کند. این امر می تواند به صرفه جویی در زمان و هزینه برای ذخیره سازی و بازیابی تصاویر کمک کند.

افزایش دقت و کارایی:

پردازش تصویر دوربین های مداربسته می تواند به افزایش دقت و کارایی سیستم های نظارت تصویری کمک کند. این امر می تواند به بهبود امنیت و مدیریت محیط ها کمک کند.

ایجاد ارزش افزوده:

پردازش تصویر دوربین های مداربسته می تواند به ایجاد ارزش افزوده برای سیستم های نظارت تصویری کمک کند. این امر می تواند با ارائه اطلاعات جدید و مفید به کاربران، مانند اطلاعات مربوط به ترافیک یا رفتار افراد انجام شود.

برخی دیگر از کاربردهای پردازش تصویر دوربین های مدار بسته

بهبود مدیریت ترافیک:

پردازش تصویر در دوربین های مدار بسته، می تواند بهبود مدیریت ترافیک شهری را فراهم کند. با تجزیه و تحلیل الگوهای ترافیک و شناسایی نقاط تراکم توسط پردازش تصویر دوربین مدار بسته می توان جریان ترافیک را تسهیل و کارآمد کرد و ایمنی تردد را بهبود بخشید تا منجر به کاهش ترافیک شود.

با استفاده از دوربین های مدار بسته می توان تصاویر ترافیکی را از دوربین های مدار بسته جمع آوری کرد و آنها را تحلیل کرد. به این صورت که الگوریتم های پردازش تصویر، می توانند خودروها را شناسایی کنند و سپس به تعداد آنها و سرعت آنها در خیابان ها و جاده ها پی ببرند.

با استفاده از این داده ها، می توان به بهبود مدیریت ترافیک کمک کرد. به عنوان مثال در صورتی که در یک خیابان خاص تعداد خودروها بسیار زیاد شده باشد، مسئولین می توانند به سرعت اقدامات لازم را برای کنترل ترافیک انجام دهند. این اقدامات می تواند شامل افزایش تعداد خطوط، تغییر سیستم اولویت دهی، و یا تغییر سیستم سرعت محدود کننده باشد.

همچنین، پردازش تصاویر رصد شده توسط دوربین های مدار بسته می تواند به مسئولین کمک کند تا مسیرهای جایگزین را برای رانندگان ارائه دهند و در نتیجه، ترافیک را کاهش دهند. با تحلیل داده های ترافیک، می توان به راحتی مسیرهای جایگزین را برای رانندگان پیدا کرد و آنها را به طور هوشمند به مقصدشان هدایت کرد.

تجزیه و تحلیل رفتار مشتری:

یکی از کاربردهای اصلی پردازش تصویر در دوربین های مدار بسته، تحلیل رفتار مشتری است. پردازش تصویر دوربین مدار بسته می تواند حرکات و تعاملات مشتری در فروشگاه های خرده فروشی را تجزیه و تحلیل کند و به کسب و کارها در بهینه سازی چیدمان فروشگاه، قرار دادن محصول و استراتژی های بازاریابی کمک کند.

با استفاده از پردازش تصویر، فروشگاه ها می توانند به راحتی تصاویری را که توسط دوربین های مدار بسته گرفته شده است، تحلیل کنند و به آنها اجازه می دهد تا با دقت بسیار بالاتری نسبت به روش های سنتی، مانند تحلیل داده های فروشگاهی رفتار مشتریان خود را تحلیل کنند.

پردازش تصویر دوربین های مدار بسته یک فناوری در حال توسعه است. با پیشرفت این فناوری، امکان انجام عملیات پیچیده تر بر روی تصاویر ضبط شده توسط دوربین های مداربسته فراهم خواهد شد.  Heat Map یا نقشه مسیر رفت و آمد و ترافیک مشتریان در فروشگاهها یکی دیگر از کاربردهای پردازش تصویر می باشد

برای آشنایی بیشتر با پردازش تصویر دیجیتال می توانید این مقاله را بخوانید.

مقالات دیگر سایت کمان

پیمایش به بالا