یوزتا,پلاک خوان,پلاکخوان,پلاک خوان یوزتا

سامانه هوشمند تشخیص پلاک خودروها با نام یوزتا، یکی دیگر از محصولات شرکت پردازش تصویر کمان است. این سامانه با بهره‌گیری از هوش مصنوعی ، آموزش الگوریتم‌های یادگیری عمیق و تکنیک‌های پردازش تصویر قادر به تشخیص پلاک خودروها در کاربردهای گوناگون پارکینگی و جاده‌ای است و همچنین نسبت به تغییرات در شرایط نوری و محیطی بهینه و مقاوم می‌باشد.

از آنجاییکه نرم افزار پلاک خوان یوزتا بر پایه الگوریتم‌های یادگیری عمیق طراحی شد‌ه‌است، می‌تواند با یادگیری از مجموعه داده‌های جدید نیازهای آتی را نیز به سرعت رفع و با شرایط جدید تطبیق پیدا کند. چراکه یادگیری عمیق مجموعه‌ای از الگوریتم‌هایی است که مفاهیم انتزاعی سطح بالا را با استفاده از یادگیری در سطوح و لایه‌های مختلف مجموعه زیادی از داده‌ها مدل می‌کند.

پلاکخوان,پلاک خوان یوزتا,پلاک خوان,نرم افزار پلاک خوان

نرم افزار پلاک خوان یوزتا

نرم افزار پلاک خوان یوزتا

1- پیاده‌سازی انواع جستجوها بر اساس:
– بازه زمانی تردد
– نوع خودرو
– شماره پلاک یا قسمتی از آن
– نام مالک خودرو
– نوع تردد ورودی یا خروجی
– درب تردد و ….

2- عدم وابستگی به نوع مدل یا برند خاصی از دوربین‌های تحت شبکه
3- شناسایی تمام پلاک‌های استاندارد ایران اعم از شخصی، دولتی، عمومی، سیاسی، نظامی، دیپلمات و … .
4- امکان تصحیح خطاهای سیستمی توسط کاربران سیستم و بهبود ماژول هوشمند با آموزش مجدد شبکه هوشمند
5- ثبت و ذخیره تصاویر مورد نیاز از خودرو شامل تصویر خودرو و تصویر پلاک برش داده‌شده
6- قابلیت تعریف چندین پارکینگ به هم مرتبط با تعیین رابطه میان درب‌های ورودی و خروجی این پارکینگ‌ها و اعمال محدودیت در مسیرهای حرکتی خودروها میان پارکینگ‌های به هم متصل
7- امکان برقراری ارتباط با سایر سامانه‌های موجود در سازمان با روش‌های توافقی با کارفرما مانند استفاده از وب‌سرویس‌ها
8- امکان تعریف خودروهای مجاز، غیر مجاز (black list) یا هر دو در سیستم

9- امکان تعریف خودروهای یک سازمان و تخصیص جواز تردد به آن‌ها با ورود اطلاعات کامل خودرو و راننده به ازای هر خودرو و هر راننده (مشتمل بر فیلد اطلاعاتی : نام راننده، نوع خودرو، رنگ خودرو، نام ملاقات شونده، مقام تایید کننده، دعوت کننده و …
10- تعیین محدودیت زمانی تردد خودروها و افراد به ازای تمامی خودروها یا به صورت جداگانه بر مبنای ساعت تردد ،تاریخ انقضای تردد ،ایام هفته
11- تعیین محدودیت تردد خودروها برمبنای تعداد تردد آنها به صورت گروهی و انفرادی
12- قابلیت تعریف خودروی مهمان، پیمانکار و ملاقات کننده در سیستم
13- قابلیت اتصال به انواع راهبند، گیت‌های ورود و خروج یا درب‌های برقی
14- قابلیت تعریف کاربران مجاز برای هر کلاینت به صورت نامحدود با سطح دسترسی‌های مختلف

پلاکخوان,پلاک خوان یوزتا,پلاک خوان,نرم افزار پلاک خوان

15- پشتیبانی کامل از زبان فارسی، عربی و انگلیسی
16- پشتیبانی کامل از تقویم‌های شمسی و میلادی
17- قابلیت پردازش تصاویر رنگی و سیاه و سفید دوربین های مداربسته با دقت بالای 98 درصد
18- قابلیت ارسال اطلاعات بر روی انواع شبکه داخلی و اختصاصی و اینترنت
19- امکان طراحی و دریافت انواع گزارش‌های آماری
20- ارائه لیست خودروهای موجود، مهمان، غیرمجاز و …. جهت بررسی تاریخچه ترددی آن‌ها

پلاکخوان,پلاک خوان یوزتا,پلاک خوان,نرم افزار پلاک خوان

21- امکان ثبت دستی ترددها و تهیه snapshotهای لحظه‌ای در صورت قطعی سیستم یا در موارد خاص
22- قابلیت کار در شرایط مختلف ترافیکی با توجه به سرعت‌های متفاوت خودرو باتوجه به میدان دید دوربین و سایر ویژگی‌های لنز جهت ثبت اجسام متحرک
23- ثبت و ذخیره تاریخچه عملکردهای کاربران سیستم و وضعیت عملکردی سیستم
24- امکان پشتیبان‌گیری از کلیه اطلاعات و همچنین نمایش فایل های پشتیبان
25- نصب مستقل نرم افزار به صورت نامحدود در شبکه محلی سامانه یا از طریق اینترنت

ساختار هوشمند پلاک خوان یوزتا

“یوزتا” به منظور تجزیه و تحلیل اطلاعات ویدیویی و تصاویر حاصل از دوربین‌های مداربسته طراحی و تولید شده است. امروزه با تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ و متنوع علاوه بر آگاهی از شرایط فعلی امکان برنامه‌ریزی و آینده‌نگری به روش مطلوب‌ قابل بررسی است. تصاویر حاصل از دوربین‌های مداربسته شامل بخش مهمی از این اطلاعات ارزشمند هستند که علاوه بر امور امنیتی دارای کاربردهای خدماتی، اجرایی، مدیریتی و سلامت و شادابی محیط نیز می‌باشند. مراکز اداری، تجاری، نظامی، خصوصی و عمومی همواره در تلاش برای ایجاد محیطی سالم، با هیجان، قابل¬توسعه، انعطاف‌پذیر، زیبا، کارآمد و با امنیت بالا هستند. البته یافتن راه‌حل‌های مناسب، چندان ساده نیست، آنهم راه‌حل‌هایی که دارای پاسخ مناسب در راستای کاهش ریسک در امنیت، سلامت محیطی و افزایش کمی و کیفی عملکرد را شامل شوند. این مراکز نیازمند به یک سامانه سازگار با قدرت پاسخگویی مناسب هستند که علاوه بر اقتصادی بودن، آنها را در انجام وظایف و دستیابی به ایده‌آل‌ها یاری نمایند.

پلاک خوان یوزتا,پلاک خوان,نرم افزار پلاک خوان

فقدان امکانات سخت‌افزاری در گذشته مانع از بهره‌برداری از این شبکه‌های یادگیرنده باتوجه به بارمحاسباتی و نیاز آن‌ها به پردازش حجم بالایی از داده‌ها، ‌می‌شد. امروزه با رشد و توسعه چشم‌گیر سخت‌افزارها مانند پردازنده‌ها و ذخیره‌سازها امکان بهره‌برداری از روش‌های محاسباتی پیچیده مانند یادگیری عمیق نیز افزایش یافته و تحول بزرگی در علم هوش مصنوعی ایجاد شده است.

روش یادگیری عمیق با الگو گرفتن از توانایی ذهن انسان در مشاهده، آنالیز، یادگیری و تصمیم‌گیری برای مسائل پیچیده به وجود آمده است و حالتی از آموزش انتزاعی است. آموزش انتزاعی مجموعه‌ای از روش‌هاست که به ماشین اجازه می‌دهد داده‌های خام ورودی را دریافت کرده و به صورت خودکار تمام نیازهای انتزاعی برای رده‌بندی را شناسایی کند.

پلاکخوان,پلاک خوان یوزتا,پلاک خوان,نرم افزار پلاک خوان

این سامانه مانند ساختار شبکه عصبی مغز انسان، از بهم پیوستن بلوک نرون‌های عصبی مصنوعی تشکیل شده‌است که با استفاده از توابع و معادلات ریاضی داده‌های ورودی را آموزش داده و به خروجی مطلوب تبدیل می‌کند. درنتیجه نرم افزار پلاک خوان یوزتا با اتکا بر این علم نوین قادر به یادگیری شرایط و ویژگی‌های جدید با آموزش روی مجموعه داده‌های خام ورودی است تا دقت و دامنه‌ی شناسانی خود را با توجه نیازهای جدید به وجود آمده، به‌روزرسانی کند. سایر مزایای استفاده از روش‌های یادگیری عمیق در تشخیص پلاک خودروها نسبت به سایر روش‌های موجود را می‌توان به صورت زیر بیان کرد:

از مزایای ویژه نرم افزار پلاک خوان “یوزتا” می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سرور پلاک خوان هوشمند یوزتا

تجارب گذشته شرکت پردازش تصویر کمان نشان می‌دهد که استفاده از ارتباطات رادیویی از طریق آنتن‌های بیسیم برای دوربین‌های مداربسته چالش‌هایی چون از دست رفتن بخشی از داده‌ها را به همراه دارد، لذا پیشنهاد کارشناسان این حوزه استفاده از ارتباطات سیمی برای این پروژه باتوجه به حساس بودن شرایط و لزوم ثبت تمام ترددها می‌باشد.

مشخصات فنی سرور پلاکخوان هوشمند یوزتا نیز با بررسی کارشناسان شرکت پردازش تصویر کمان براساس شرایط موجود در سازمان یا مجموعه مورد نظر کارفرما اعم از تعداد دوربین‌های مورد نیاز، متوسط سرعت حرکت خودروها، تعداد درب‌های کنترلی و فاصله‌ی آن‌ها از یکدیگر و سایر پارامترهای تاثیرگذار در مسئله، به صورت کاملا بهینه و باصرفه اقتصادی تعیین می‌شود.

پلاکخوان,پلاک خوان یوزتا,پلاک خوان,نرم افزار پلاک خوان

به طورکلی سرور پلاکخوان با هدف تسهیل و سرعت بخشیدن به فرآیندهای پردازش تصویری نیاز به کارت گرافیک با قدرت پردازش مناسب دارند. همچنین سایر ماژول‌های نرم‌افزاری از جمله فرآیندهای گزارش‌گیری، پیش‌پردازش‌ها و پس‌پردازش‌های تصویری و سایر ماژول‌های منطقی و عملکردی سامانه طبیعتا نیازمند پردازنده مرکزی (CPU) مناسب، کارت شبکه، هارد، RAM و … هستند. بعلاوه استفاده از سیستم خنک کننده سروری باتوجه به شرایط محیطی موجود نیز عموما توصیه می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر فایل راهنمای کاربری پلاک خوان یوزتا را دانلود کنید.