هر فعالیت تخصصی‌ای کلمات انحصاری مربوط به کار و فعالیت خود را دارند و افرادی که به تازگی در حیطه کاری تخصصی وارد می شوند برایشان بعضی مفاهیم و کلمات ناآشنا و نامفهوم است. تیم کمان با جمع آوری برخی اصطلاحات در حوزه کاری خود به کمک مخاطبین و مشتریان خود می شتابد.

دانشنامه

کلمات اختصاری

Cloud Video Surveillance

نظارت تصویری ابری – نظارت تصویری سنتی با تمام داده‌های تصاویر و ویدئوها در محل یا ذخیره سازی داخلی با دسترسی محدود یا بدون دسترسی به داده‌ها از خارج از شبکه محلی (از راه دور) انجام می‌شود. اما در نظارت تصویری ابری، دسترسی آسان به داده ها از هر نقطه ای (حتی از راه دور) می تواند فراهم شود. اطلاعات تصاویر و ویدئوها، در فضای ابری یا در محل مرکز داده ها، نگهداری می کند و قابلیت ضبط نامحدودی دارد.

VSaaS – Video Surveillance as a Service

VSaaS – پلتفرم نظارت تصویری به عنوان یک سرویس نسل آینده نرم افزارهای مدیریت تصاویر و سیستم های نظارت سنتی هستند. در ساختار های رایج کنونی، مدیریت تصاویر معمولاً هزینه ای یکباره برای خرید تجهیزات و قابلیت توسعه محدود و توام با افزایش هزینه های زیرساخت و نگهداری دارند. در حالی که VSaaS به نظارت تصویری مبتنی بر، ابر میزبان اشاره دارد و می تواند شامل هزینه ای تکرار شونده کم و حتی ثابت باشد که عموماً به صورت ماهانه یا سالانه دریافت می شود. VSaaS معمولاً شامل مدیریت ویدئو، مدیریت کاربر، ضبط، مشاهده از راه دور، هشدار برای رویدادها، تجزیه و تحلیل تصاویر و ویدئو ها و موارد دیگر است.

VMS – Video Management Software

VMS – نرم افزار مدیریت تصاویر یا حتی به عنوان یک سیستم مدیریت تصاویر و راه حل مدیریت ویدئو شناخته می شود. VMS نرم افزاری است که در محل مستقر می شود. به طور کلی، به دوربین های IP و دستگاه های DVR متصل می شود و عملکردهای مدیریت تصاویر، مشاهده، ضبط و پخش را ارائه می دهد.

Hybrid Cloud Surveillance

نظارت ابری هیبریدی؛ ترکیبی مابین ذخیره سازی در محل و فضای ابر است. برخی از داده ها به صورت محلی در محل ذخیره می شوند (on-prem) و برخی به ابر ارسال می شوند. این یک روند مطلوب و ساختار قابل اعتماد مورد استفاده در صنایع مادر و شرکتهای بزرگ دولتی و خصوصی، بانکها، سازمانها و سایر است که در آن نیاز است تا تعادل و بهینه سازی میان پهنای باند و هزینه‌ها و اهمیت داده های مورد ذخیره منظور گردد.

Cloud VMS

پلتفرم (نرم افزار) مدیریت ویدیوی ابری، در واقع یک VMS مبتنی بر وب است که در فضای ابری میزبانی می شود و کاربر بدون محدودیت مکانی و زمانی، امکان دسترسی به تصاویر و مدیریت آنها از هرکجای دنیا را بر روی مرورگر خود قادر می باشد.

WebRTC

یک پروتکل پخش استریم که برای ساختار تأخیر پایین در هنگام ارسال درخواست و دریافت دیتا، جهت پخش همتا به همتا (P2P) طراحی شده است. WebRTC برای پخش ویدیو از دوربین به یک برنامه تلفن همراه ایده آل است.

HLS یا HTTP Live Streaming

بسیار قابل اعتماد است به خصوص برای پخش استریم به چند همتا، اما برای تاخیر کم ایده آل نیست.

 

RTSP

پروتکل استریم همزمان و بلادرنگ، رایج ترین پروتکلی است که دوربین های IP برای دیتا تصاویر خود استفاده می کنند. اکثر دوربین های IP دارای یک URL RTSP هستند که به افراد اجازه می دهد فید دوربین را مشاهده کنند.

 

ONVIF

یک پروتکل ارتباطی مشترک برای دستگاه های نظارتی تصاویر است. ONVIF می‌تواند کارهایی مانند کنترل و تعریف حرکت، چرخش ، شیب و زوم (PTZ) روی دوربین را کاملاً از راه دور و همچنین سایر تنظیمات دوربین انجام دهد.

 

Autoscaling

یا مقیاس‌پذیری خودکار؛ فرض کنید ۱۰۰۰ دوربین در ۱۰۰ مکان مختلف توسط ابر متصل شده‌اید و در شب (ساعت‌های خاموش) به آن‌ها نیاز ندارید. آیا زیرساخت ابری شما می‌تواند تمام این دوربین‌ها را که در ساعت 9:00 صبح روشن می‌شوند مدیریت کند؟ به همین دلیل است که به مقیاس پذیری خودکار نیاز دارید.

 

On-prem

مخفف on-premise (با نام مستعار on-prem، edge، سرور، محلی). هنگامی که یک قطعه سخت افزار یا نرم افزار در یک مکان خاص (مثلاً دوربین IP، NVR، Raspberry Pi) قرار دارد.

 

Local Recording

یا ضبط محلی؛ زمانی که کلیپ‌های ویدیویی بر خلاف فضای ابری، بر روی یک دستگاه محلی و اولیه نگهداری می‌شوند.

 

Encoding video

یا رمزگذاری ویدیوئی؛ کاهش اندازه داده های تصاویر و ویدئو. رمزگذاری، انتقال ویدئو را در فاصله دور آسان می کند. اگر دوربینی در تهران دارید و می‌خواهید آن را در اصفهان و یا حتی خارج از کشور تماشا کنید، ویدئو را برای فشرده‌سازی و ارسال سریع آن به این ۲ مقصد لازم است تا رمزگذاری شود.

 

Decoding

یا رمزگشایی؛ باز فشرده‌سازی ویدیو برای پخش در مرورگر وب یا یک برنامه تلفن همراه.

 

Bitrate

یا نرخ بیت؛ مقدار داده های رمزگذاری شده در هر ثانیه. هرچه میزان بیت بالاتر باشد، کیفیت ویدئو بالاتر است.

 

H.264

رایج ترین فرمت برای توزیع ویدئو.

 

H.265

یک فرمت جدید برای توزیع تصاویر ویدئو که تصاویر را بیشتر از H.264 فشرده می کند اما همیشه توسط تمامی مرورگرها و سایر پخش کننده ها پشتیبانی نمی شود.

 

AAC

کدگذاری صوتی پیشرفته. یک فرمت صوتی که از پهنای باند بسیار کمی استفاده می کند. اگرچه هزینه ای برای هر استفاده دارد.

 

G-711

فرمت رایج صوتی که دوربین های IP استفاده می کنند.

 

Edge processing

یا پردازش لبه؛ پردازش ویدیو به صورت Prem/Local. این به کاهش هزینه های ابری برای قابلیت هایی مانند هوش مصنوعی کمک می کند. به عنوان مثال، شما می خواهید سن افرادی که وارد یک فروشگاه می شوند را تشخیص دهید. شما می توانید پردازش لبه را برای گرفتن چهره یک فرد انجام دهید، سپس تصویری از آن چهره را به سرورهای ابری ارسال کنید تا سن آن فرد را تخمین بزند. این فرآیند به عنوان یک راهکار برای کاهش هزینه های ابر در حوزه پردازش است.

 

REST API

رابط برنامه نویسی برنامه نمایش اطلاعات برای کاربران از راهی که خوانایی بالایی دارند. اساساً یک راه آسان شامل مجموعه ای از قواعد و مکانیزم‌ها است که از طریق آن اپلیکیشن‌ها و یا کامپوننت‌های مختلف یک برنامه با همدیگر ارتباط برقرار می‌کنند

 

Swagger

ابزاری آنلاین که توسط برنامه نویسان برای آزمایش یک API استفاده می شود.

 

Camera Plugin

یا پلاگین دوربین؛ نرم افزار قابل نصب بر روی دوربین. این افزونه اتصال به VXG Cloud، پیکربندی آسان تر و سفارشی سازی دوربینی که روی آن نصب شده است را فراهم می کند.

 

App Camera Finder

یک اپلیکشن نرم افزاری که می تواند روی یک کامپیوتر ویندوزی اجرا شود تا همه دوربین های موجود در شبکه را پیدا کند. سپس اپلیکیشن Camera Finder می تواند افزونه دوربین را نصب کند.

 

Mobile SDK

کیت توسعه نرم‌افزاری که می‌تواند برای پخش و استریم طیف گسترده‌ای از ویدئوها استفاده شود (البته RTSP ارجحیت دارد). VXG Mobile SDK نمونه کدهای زیادی را برای موارد استفاده مختلف ارائه می دهد.

 

Direct Connection

یا اتصال مستقیم؛ باز کردن پورت ها در روتر برای دسترسی به دوربین های RTSP و ONVIF.

 

Bridged Connection

نرم‌افزار در حال اجرا در حالت Prem که امکان دسترسی به دوربین‌ها از طریق فضای ابر را فراهم می‌کند. این نرم افزار می تواند بر روی یک دستگاه ویندوز یا لینوکس اجرا شود.

 

Cloud Connection

نصب پلاگین دوربین بر روی دوربین.

 

Image extraction

یا استخراج تصویر؛ استخراج و خروجی یک تصویر از یک ویدئو. معمولاً هوش مصنوعی تنها به تجزیه و تحلیل یک تصویر واحد به جای یک ویدیوی کامل نیاز دارد تا داده‌های معنی‌داری به دست آورد.

 

Clip extraction

یا استخراج کلیپ؛ استخراج و خروجی یک کلیپ کوتاه از یک ویدیو. این می تواند برای هوش مصنوعی نیز مفید باشد.

 

Raspberry Pi

یک دستگاه کوچک و ارزان قیمت که می تواند لینوکس را اجرا کند.

 

Intel NUC

یک ماشین لینوکس بزرگتر و قدرتمند.

 

Object detection

یا تشخیص شی؛ زمانی که هوش مصنوعی یک شی خاص را در یک ویدیو تشخیص می دهد. اشیایی مانند افراد، اتومبیل ها، حیوانات خانگی، ماسک ها و بسته ها معمولاً در هوش مصنوعی نظارت تصویری شناسایی می شوند.

 

Facial Recognition

یا تشخیص چهره؛ هوش مصنوعی که چهره را شناسایی و ذخیره می کند. این اغلب برای جلوگیری از سرقت در فروشگاه‌های خرده‌فروشی استفاده می‌شود،

 

Facial Analysis

یا تجزیه و تحلیل چهره؛ هوش مصنوعی که یک چهره را تجزیه و تحلیل می کند. سن، جنسیت و احساسات را می توان با استفاده از هوش مصنوعی تجزیه و تحلیل چهره مشخص کرد.

 

Face Detection

یا شناسایی چهره؛ این قابلیت معمولا در خود دوربین نیز تعبیه شده است. هنگامی که یک چهره در یک ویدیو شناسایی می شود. تشخیص چهره را نه تنها در دوربین های نظارت تصویری، بلکه در اکثر دوربین های تلفن همراه و موبایل هم اکنون مشاهده می کنید.

 

OpenVINO

ابزاری برای ساخت هوش مصنوعی بر روی سخت افزار اینتل.

 

YOLO

شما فقط یک بار نگاه می کنید. یک پروژه هوش مصنوعی منبع باز برای تشخیص اشیاء مانند انسان، ماشین یا حیوانات.

 

AWS Rekognition

موتور هوش مصنوعی آمازون. Rekognition شامل مواردی مانند تجزیه و تحلیل چهره و تشخیص اشیا در میان موارد دیگر است.

 

DeepStream

یک AI SDK (هوش مصنوعی) توسعه و طراحی یافته توسط شرکت NVIDIA برای کار بر روی سخت افزار اختصاصی این شرکت.

 

Video Auditing

یا ممیزی ویدیوئی؛ امکان بازگشت به عقب و مشاهده (Playback). مثلاً 5 نفر در فروشگاه حضور داشتند. اغلب فروشگاه‌های خرده‌فروشی از حسگرهایی برای تشخیص تعداد افراد در یک فروشگاه استفاده می‌کنند. شما نمی توانید داده های حسگرها را بررسی کنید.

 

Conversion ratio

یا نرخ تبدیل؛ یک اصطلاح یا معیار در کاربرد هوش تجاری است. به عنوان مثال، چند نفر وارد یک فروشگاه شدند، چند نفر خرید کردند و غیره.

پیمایش به بالا